Србија

Тврдње владе да неће бити отпуштања су „бесмислене“

Економска ситуација у Србији ће бити све тежа до краја године, а први потези нове владе не указују да би се то стање ускоро могло побољшати, оценили су економисти у изјавама Тањугу. Економиста Млађен Ковачевић очекује да ће се до краја године економска ситуација још погорсати и због суше у пољопривреди, да ће доћи до пада индустријске производња и смањења производње струје, а ту су, још и огромне обавезе према иностранству.

У време формирања нове владе, сматра Ковачевић, садашњи министри нису ни били свесни у каквој је тешкој финансијској ситуацији Србија и да је стање неупоредиво теже, него што су они у почетку говорили.

– Нема озбиљног економисте који није свестан да је државна администрација јако велика, предимензионирана, да је огроман број људи запослен у владиним агенцијама и сличним телима – рекао је Ковачевић.

Природно је било очекивати, сматра он, да ће нова влада прво испунити дата обећања и да ће један од првих корака бити или да се смањи број људи у тим агенцијама и до за 20 до 30 одсто, или да се смање плате за 20 до 30 одсто.

Коментаришући најаве из владе да неће бити отпуштања док траје криза, Ковачевић је оценио да је „бесмислено тако нешто рећи“ и указао да се отпуштања у јавном и приватном сектору не могу спречити услед кризе Србији и свету.

Економиста Љубомир Маџар рекао је Тањугу да први потези нове Владе Србије нису охрабрујући, али да не мора да „значи да ће цела владина политика бити вођена у том духу“.

Маџар, ипак, препоручује стрпљење, како би се сачекали неки опипљивији резултати нове гарнитуре на власти.

– Нова власт заиста је наследила ужасну ситуацију, како у привреди, тако у финансијском систему, општу неликвидност, где малтене нико никоме не плаћа на време и велике неподмирене обавезе, што буквално поткопава и гуши целу привреду – указао је Маџар.

Уз то је, додао је он, буџетски дефицит већ сада јако велики и прети да расте и даље.

– Значи, треба ипак оставити времена, ако не 100 дана, а оно бар 50 дана, па да се види како ће нова власт функционисати. Власт је, додуше, мотивисана да неке важне ствари, сасвим преокрене и да ради другачије, него што је то радјено под претходном влашћу – закључио је Маџар.

Консултант Евопског економског института у Бриселу Драгомир Јанковић сматра да нова влада, уместо задуживања у иностранству по неповољним условима, да би обезбедила новац за инвестиције треба да размисли о продаји великих јавних предузећа, попут Електропривреде Србије, Телекома Србија и других.
– Сада се виде последице лоше приватизације у Србији, јер већина приватизованих предузећа није у стању да ствара нови производ, нити да извози, већ тражи помоћ државе, која помоћ не може да да, јер је и сама тражи – оценио је Јанковић.
Држава, сматра он, треба да субвенционисе само пољопривредну производњу, јер је то пракса у развијеним земљама, али и због тога што аграрни сектор без субвенција не може бити конкурентан на тржишту.

Сви остали сектори привреде треба да буду препуштени тржишним механизмима, а држава мора да донесе закон који неће штитити дужника и да омогући лакшу наплату потраживања, закључио је Јанковић.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!