Парастосом у београдској Цркви Светог Марка, обележена је 19. годишњица од хрватске војно-полицијске акције Олуја, у којој је за свега неколико дана, протерано више од 200.000 Срба, а убијено око 2.500 људи. Хрватски министар бранилаца Предраг Матић и делегација владе положили су венац на загребачком гробљу Мирогој, поводом Дана победе и домовинске захвалности, Дана хрватских бранитеља и 19. годишњице војно-полицијске акције “Олуја”.
Помен жртвама у Београду служио је владика славонски Јован, а присуствовали су министар унутрашњих послова Србије Небојша Стефановић и председник Коалиције избегличких удружења Миодраг Линта.
Стефановић је истакао да је ово веома тужан дан у којем се обележава годишњица прогона српског народа из Хрватске и да нема места прослави таквог чина.
“Не желимо да гледамо у туђе двориште, али свакако сматрамо да ово није прилика да неко слави прогон својих грађана. Не желимо да делимо лекције, али је ово свако прилика да се упути порука”, казао је Стефановић и истакао да Србија превасходно треба да води рачуна о томе како да обезбеди што бољи живот својим грађанима који су се након Олује настанили у Србији.
“Наше је да им обезбедино њихова права, право на имовину, онима који то желе, право на повратак, а онима који су одлучили да се трајно овде настане, да обезбедимо више посла и све оно што имају сви други грађани Србије”, казао је Стефановић.
Председник Коалиције избегличких удружења такође апелује на то да међународна заједница, пре свега ЕУ и САД, затражи од Хрватске да не слави Олују, јер се њоме, како оцењује, слави прогон Срба.
Мртво 1.834, избегло 610.000 људи
У акцији “Олуја”, убијено је и погинуло 1.834 људи српске националности, од којих је више од 1.200 цивила, већином старијих од 60 година, а преко 200.000 протерано, прецизира се у саопштењу. Према подацима Комесаријата за избеглице и миграције Србије, и после 19 година 2.000 људи још се воде као нестали, а 610.000 је избегло. Од 1991. уточиште су потражили у Србији, 43.763 и даље је у статусу избеглице, од чега је 32.371 из Хрватске, наводи се у саопштењу.
“Међународна заједница треба да затражи да се коначно процесуирају сви одговорни за злочине против Срба, да се реши питање несталих лица, да се реше наша имовинска и стечена
прва, и да се омогући одрживи повратак протераних Срба својим кућама”, казао је Линта, који је истакао да у Хрватској не постоји довољно политичке воље да се реше основна цивилизацијска питања.
“Нема воље да се ексхумирају посмртни остаци Срба на познатим гробним местима, није решено обештећење породицама жртава”, казао је Линта, који сматра да у Хрватској постоје двоструки аршини за суђења у случајевима ратних злочина и да су пресуде далеко строже за Србе него за Хрвате.
“Пример је хапшење Сраба, а са циљем да се застраше и да не пожеле да се врате у Хрватску”, казао је Линта.
Након одржаног парастоса делегација Коалиције удружења избеглица је у Ташмајданском парку положила венац на спомен-плочу Србима погинулим у југословенским ратовима 90-их година прошлог века.
Загреб: Имамо право да славимо нама битан дан
– Присећамо се свих хрватских бранитеља, од првог хрватског редарственика, преко Вуковара, Дубровника, Масленице, па све до ‘Бљеска’ и ‘Олује’ и коначног краја рата и, наравно, мирне реинтеграције Вуковара”, изјавио је хрватски министар бранилаца Предраг Матић.
Бранитељима који сутра долазе у Книн на обележавање годишњице “Олује”, Матић је поручио да је реч о великој прослави три велика хрватска празника и да очекује да се сви понашају у складу с тим датумом.
“Имамо право славити, завршили смо рат, победили смо и ослободили Хрватску и очекујем да се сви понашају у складу с тим”, казао је министар.
У државној делегацији били су изасланик председника Републике, генерал-пуковник Драго Ловрић, изасланица председника Хрватског сабора Гордана Собол, као и представници војске, полиције и удружења бранилаца.
Централна свечаност обележавања годишњице “Олује” одржаће се сутра у Книну.
Штрбац:Очекујемо пресуду да је у Олуји почињен геноцид
Директор Документационо-информационог центра “Веритас” Саво Штрбац изјавио је да очекује да Међународни суд правде донесе пресуду да су Хрвати починили геноцид над Србима у војној акцији “Олуја” у лето 1995. године.
“Ове године имамо суђење пред Међународним судом правде у међусобним тужбама Србије и Хрватске ко је над ким починио геноцид. Очекујемо пресуду до краја ове или у првој половини наредне године и о том питању смо умерени оптимисти”, рекао је Штрбац после полагања венаца на гробљу у Бањалуци поводом 19 година од егзодуса Срба из некадашње Републике Српске Крајине. Он је навео да су рођаци цивила погинулих у “Олуји” пре месец дана пред Европским судом за људска права тужили Хрватску захтевајући за накнаду штете.
“Суд је у 21 случају затражио од Владе Хрватске да одговори какве су све мере предузели за откривање убица”, рекао је Штрбац и додао да је “Веритас” затражио од Међународног суда правде да Хрватској буде наређено да из свог закона избаци прославу Дана победе и домовинске захвалности и пролсављање годишњице “Олује”.
Обележавање 19 годишњице “Олује” у Бањалуци је почело синоћ паљењем свећа у порти храма Христа Спаситеља, а настављено данас служењем парастоса за настрадале и полагањем венаца и цвећа на гробљу.
Српска удружења: За Олују осуђена само једна особа
Координација српских удружења породица несталих, убијених и погинулих са простора бивше Југославије саопштила је да породице жртава хрватске акције “Олуја” ни данас, 19 година касније, нису добиле било какву сатисфакцију за свој губитак.
“Хрватска је за злочине током Олује, за 19 година, правоснажно осудила само једну особу, што јасно говори да није и не намерава озбињно да суди за ове и све друге ратне злочине почињене над Србима, пише у саопштењу.
Хашки Трибунал је коначном другостепеном пресудом ослободио хрватске генерале за удружени злочиначки подухват у Олуји, иако је првпостепеном пресудом Анту Готовину осудио на 24 године затвора, а Младена Маркача на осамнаест.
Овом пресудом у Међународној заједници и службено је озваничен двоструки критеријум када су питању злочини учењени над српским жртвама, наводи се у саопштењу.
Бета
фото: Бета
oruzije u ruke i vratite dedovinu
neka pati kome smeta