Србија

У Београду у 85-ој години преминуо српски певач и уметник Предраг Гојковић Цуне

Предраг Гојковић Цуне преминуо је у 85. години, потврђено је РТС-у. Био је српски певач народних песама, староградских, севдалинки, забавних и мексиканских песама.

За музички архив Радио Београда снимио је преко 1.000 песама изворне народне музике из Србије, али и мексиканских и евергрин песама. Добитник је свих струковних награда и имао је највиши статус заслужног, истакнутог естрадног уметника.

Поводом 83. рођендана и седам деценија музичке каријере, барду српске музичке сцене Предрагу Цунету Гојковићу уручен је Златни микрофон Радио Београда.

Част да му уручи признање у Каменој сали имао је Миливоје Михајловић, директор Радио Београда, који је истакао да је Цуне оставио дубок траг у музичкој култури Србије и обогатио ризницу Радио Београда.

Добитник је и Ордена заслуга за народ којим га је одликовао Јосип Броз Тито, као и посебног признања за врхунски допринос националној култури Србије.

Снимио је на “носачима звука” 52 сингл-плоче, више коктел-албума, само неколико солистичких албума, а 1999. године дискографка кућа ПГП РТС издала је троструки ЦД Цунета под називом “50 година са вама”.

Предраг Гојковић Цуне је рођен 1932. године у Брзану. Цуне је кренуо у први разред Основне школе “Војислав Илић” 1939. године. Средњу школу је завршио у Осмој мушкој гимназији на Црвеном крсту у Београду, где се дружио и ишао у школу са касније прослављеним глумцима Велимиром Батом Живојиновићем и Данилом Батом Стојковићем.

Након гимназије, студирао на Трговачкој академији, али га певање одвлачи од студија, тако да никад није дипломирао.

У почетку каријере био је познат по извођењу мексиканских песама, па затим забавних и нарочито народних песама. Поред тога, играо је углавном епизодне улоге у неколико телевизијских серија и филмова.

Грамофонска плоча са песмом “Кафу ми, драга, испеци” издата је 1962. године и достигла златан тираж од 50.000 примерака.

Незаборавни Цунетови хитови су: “Јаничар”, “Соња”, “Дунаве, моје море”, “Запевајте песме старе”, “Стани, стани, Ибар, водо”, “Зашто свићеш тако рано”, “На Морави воденица стара”, “Мој коњићу, лаки, лагани”, “Љубав ми срце мори”, “Тужно ветри гором вију”…

У историји југословенске естраде сигурно ће као незабораван концерт остати дуел, натпевавање са Милетом Богдановићем, када су 1980. године у београдском Дому синдиката певали близу 18 сати и отпевали заједно преко 6.000 песама.

Надимак “Цуне” је добио, како је сам објаснио, у емисији “Балканском улицом” Радио-телевизије Србије, по мајчином дозивању “Оди да те мајка цуне” (љуби).

Иза себе оставио је супругу и две ћерке.

Време и место сахране биће накнадно саопштени.

РТС

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!