Главни тужилац Тужилаштва БиХ Гордана Тадић потврдила је да је ово Тужилаштво започело истрагу поводом наводног издавања лажних виза БиХ особама високог миграцијског ризика из Пакистана и Ирака.
На овај начин требало би да се разреши афера која је започела пре месец дана тврдњама актуелног министра безбедности БиХ Фахрудина Радончића да се у Босни налази најмање 3.000 Пакистанаца, за које се не зна апсолутно ништа сем да су у ову земљу стигли захваљујући лажним туристичким визама издатим у амбасади БиХ у Пакистану.
Џевад Галијашевић открива за „Вести“ да ће истрага утврдити да је број тих лажних виза далеко већи, односно да је у Босну захваљујући фалш папирима ушло неколико десетина хиљада Талибана.
– Старосна и полна структура миграната који су у БиХ, а затим територија одакле долазе, јасно указује да није реч о људима који беже од рата, већ војницима који су у тим ратовима активно учествовали – тврди Галијашевић.
Према његовим речима, досадашња истрага Министарства безбедности је утврдила да лажне визе нису дељене само у Пакистану.
– У Босни је тренутно најмање 12.000 људи из Авганистана и неколико хиљада из Ирака, који су ушли у земљу захваљујући лажним туристичким визама. Показало се да су на сличан начин, захваљујући запосленима у амбасадама БиХ, до Босне стизали и држављани Марока и Алжира. Овде није само проблем што су они те визе добили у амбасади БиХ у Пакистану, већ што су затајиле и све оне службе које су морале да реагују када су се ти људи појавили на нашој граници: од Министарства безбедности до Службе за странце. Те визе су истог тренутка морале да буду поништене, а они подвргнути откривању правог идентитета. Ништа од тога се није догодило и сада држава има озбиљан безбедносни проблем, а тек ћемо га имати уколико се обистине моје црне слутње да им је циљ да своје ратовање наставе, али на тлу Европе – упозорава Галијашевић.
Он подсећа да није случајно што се управо Пакистан нашао усред афере с лажним туристичким визама.
– Пакистанска тајна служба од почетка рата у Босни има активну улогу у наоружавању Армије БиХ, али и школовању муслиманских кадрова. Управо је актуелни министар одбране БиХ, генерал Сифет Поџић, завршио обавештајни курс у граду Куети, а Пакистан од почетка управља ратом у Авганистану. Ова земља последњих 40 година усмерава и финансира талибане, као што више од 50 година на Кашмиру ратује против Индије – прецизира Галијашевић.
Виза 1.000 евра?
Гранична полиција прошле године је са аеродрома у Сарајеву вратила 50 држављана Ирака, који су такође имали туристичке визе БиХ. Каснијом истрагом је утврђено да су те визе издате у амбасади БиХ у Јордану, а да су наплаћиване по 1.000 евра. „Дневни аваз“, медиј који је основао Фахрудин Радончић, актуелни министар безбедности, открива да тих 50 случајева нису били изолован случај, већ да је таквих примера било најмање 200.
„Пре него што је откривена последња група од 50 Ирачана на стотине их је имало уредно плаћен смештај, али се нису у Сарајеву задржавали више од 15 дана него су га користили као пролазну станицу“, наводи „Аваз“. Тај лист, за разлику од већине медија у Федерацији БиХ, који углавном ћуте о овоме, дао је простор Фахрудину Радончићу да укаже на аферу с визама БиХ за Пакистанце, на чијем расветљавању инсистира и српски члан Председништва БиХ Милорад Додик.
До папира преко огласа
Лондонски „Тајмс“ тврди да мигранти користе БиХ као задња врата за улаз у Еуропску унију, стварајући политичку и дипломатску кризу на Балкану. Британски лист открива и да има сазнања о Фејсбук групи на урдском језику, у којој се нуде огласи за босанске визе и такси превоз од Босне до Италије.
Подаци УНХЦР-а говоре да је у лето прошле године дошло до повећаног броја уласка миграната у БиХ. Највећи број миграната и тражилаца азила је из Пакистана (47 одсто).
Ђорђе Баровић, Вести