ЕУ убрзано иде под амерички “кишобран”, јер се показала као неспособна за било какву јачу улогу на светској политичкој сцени – оцјењују аналитички портали.
Пет година од Лисабонског споразума, који је дао већу снагу Европском парламенту, Унија је у тешкој економској кризи, док расте националистичко, ултраконзервативно и евроскептично расположење.
ЕУ одавно није била толико “разбијена” у идејном смислу, о чему сведоче и последњи избори, који показују велики раскорак између жеља Брисела и расположења гласача широм чланица Уније.
Обичан грађанин никада није имао одлучујућу улогу у доношењу одлука унутар ЕУ, јер је систем “интеграција” – пројекат којим се бави искључиво елита.
Цела конструкција ЕУ постала је толико компликована и гломазна да се њена сврсисходност не може објаснити обичним аргументима.
Многе чланице Уније виде да се у Бриселу рађа бирократско чудовиште и отуда јача жеља за враћањем већих надлежности унутар сопствених држава – процјењују аналитичари.
Још гора је ситуација по питању спољне политике Уније.
Покушаји да игра велику улогу на светској сцени завршавају бламажом чак и у крајњим регијама источне Европе (случај Украјина и санкције Русији које би причиниле велику штету баш чланицама Уније), као и политика на Блиском Истоку.
Пре 20 година политички значај појединих земаља Европе, на примјер Немачке, Француске, Велике Британије и Италије, био је већи него што је данас значај читаве “уједињене Европе” – коментаришу и руски аналитичари.
Многи указују да се на ЕУ не може рачунати као на јаког играча нити се са њом могу водити прагматични преговори, јер Унија “прецењује свој значај”.
Једна од могућности је да се ЕУ стави потпуно под патронат САД, штитећи се од наводног заједничког “непријатеља” – Русије, и да тако сакрије своју немоћ, закључују аналитички портали.
Срна