Немачка „Левица“ позвала је у Бундестагу на хитан мораторијум на немачко-српски литијумски споразум. “Јефтини акумулатори за електричне аутомобиле нису испред људских права”, каже посланица Бундестага.
Како преноси портал Машина, посланици немачке Левице су влади поставили питања која се тичу ископавања литијума у Јадру. Одговори које су добили незадовољавајући и за српски и за немачки парламент и народ.
У Левици (дие линке) истичу да одговори немачке владе су одраз њене нове политике затварања очију пред све већом ерозијом демократије, владавине права и заштите животне средине у Србији.
“Геополитика и интереси немачке аутомобилске индустрије очигледно имају предност над правима погођених људи у српском јадарском крају, који годинама излазе на улице да протестују против последица индустријског ископавања литијума у својој домовини и којима се прети и прогањани су због залагања против првог ископавања литијума у насељеним местима”, коментарише Корнелија Моринг, посланица немачке странке Левица у савезном парламенту Немачке.
Неколико савезних посланица и посланика немачке странке Левица је Влади Немачке упутило упитник са 33 питања о експлоатацији литијума у Србији.
„Избегавање одговора на бројна питања“
У име Савезне владе Немачке посланицама су на упит „Ископавање литијума у Србији“, одговорили из министарства привреде и заштите климе. Одговор потписује и председница немачког Бундестага, Барбел Бас (Бäрбел Бас), а како се наводи, влада Немачке је у одговорима избегла да на многа питања одговори директно.
„Пре изненађујућег литијумског споразума са председником Александром Вучићем, из Берлина су и даље биле гласне критике на рачун руководства Србије, да ли због оптужби за изборну малверзацију на последњим парламентарним и локалним изборима или због све ауторитарнијег става владајуће СНС према медијима, опозицији и владавини права, те намерне ескалација Београда на Косову, сарадње Србије против ЕУ са руским председником Путином, њеног одбацивања санкција ЕУ уведених Москви и сарадњи Србије са шефом кинеске државе Си Ђинпингом“, сматра посланица Моринг.
Она каже да се чини да немачка влада својим одговорима одбија да заузме јасан и обавезујући став о заштити животне средине, људским правима и демократији у настојању Србије да се придружи ЕУ, а да је то “управо супротно од своје декларисане „спољне политике вођене вредностима“.
„Савезна влада не жели да заузме став о поштовању услова заштите животне средине, циљаним претњама смрћу активистима за заштиту животне средине и њиховом прогону као ‘еко-терористима’ од стране провладиних снага, научним налазима о последицама рударења литијума или поштовању немачких закона као што је Закон о управљању ланцем снабдевања, нити жели да каже било шта конкретно или да даје било какве гаранције”, наглашава Моринг.
Она истиче да за Савезну владу није проблем игнорисање 38.000 потписа Народне инцијативе против копања литијума, а дешавања у Скупштини Србије тим поводом .
На питање „Да ли Савезна влада има сазнања о кршењу људских права и закона о заштити животне средине од стране Рио Тинто групе у последњих 20 година“ одговор је био “да нису имали времена да се информишу“.
„Немамо времена“
„Због недостатка времена, Савезна влада није у могућности да провери да ли је долазило до кршења људских и еколошких права на пројектима ван Немачке у последњих 20 година од стране компаније Рио Тинто“.
Она каже да влада Немачке није имала времена ни да уради преглед граничних вредности за еколошки штетне и опасне материје у земљишту у Србији, Немачкој и ЕУ како би утврдила да ли се оне разликују.
„Немачка влада не зна колико је Рио Тинто извео пробних бушотина, нема сазнања о загађењу земљишта, и „није извршила властиту процену“ чланка о утицају „Пројекта Јадар“ на животну средину и друштво који је објављен у часопису Нејчр (Натуре).
Посланица Левица оценила је као неодговорно понашање Владе оваквим нетранспарентним односом према немачком Бундестагу с једне стране, а са друге, да поверљиво ради са тако сумњивим партнером као што је Влада Србије и ослања се на српске владине агенције и мултинационалне компаније. као што су Мерцедес Бенз и Рио Тинто да буду у складу са свим националним и међународним минималним друштвеним и еколошким стандардима.
Партија левице у Бундестагу је овом приликом позвала садашњу и будућу немачку владу да буде поштена и не даје приоритет пословима са сировинама у односу на заштиту животне средине и људска права.
”Странка левице у Бундестагу позива на хитан мораторијум на немачко-српски литијумски споразум. Јефтини акумулатори за електричне аутомобиле нису испред људских права: мора се преиспитати споразум о сировинама, не само да би се створила транспарентност, већ пре свега да би се гарантовали минимални стандарди за давање права грађанима у Србији”, закључује Моринг.