Економија

У фебруару додатни ударац на буџет (видео)

Београд — Недељна куповина све ређе подразумева крцата колица, обично је то кеса или две. Напунити корпу само основним намирницама последњих месеци је све скупље.

Било да пазарите у оближњим супермаркетрима, или ниже цене потражите у хипармаректима, дочекаче вас слична ситуација са ценама.

Почетак године донео нам је нова поскупљења! То су прво осетили пушачи, јер су цене цигарета већ кориговане, а најављују се и да ће многи прехрамбени производи поксупети. Поскупеће млечне и месне прерађевине, јаја, кондиторски производи, тако да иако смо навикли да у фебрауру одахнемо ове године баш у том месецу нас очекује додатни ударац на кућни буџет.

Производи који ове недеље добијају нове цене је акцизна роба. Паклица цигарета биће скупља за 10 одсто, док ће цена алкохолних пића порасти за 8 одсто. На списку робе са већим ценама наћиће се и увозни шампони, купке, сапуни. Поскупеће за 2 до 12 одсто.

Ни то није све, у фебруару нас очекује поскупљење гаса за 10 одсто, односно струја до 12 одсто. Нове цене енергената утицаће на нови скок цена хране. На то је упозорила и гуверенрка Народне Банке Србије Јорганованка Табаковић, која је у писму премијеру апеловала на владу да стабилизује тржиште и смањи нестабилност цена хране.

Драгован Милићевић из Министартсво трговине каже да држава не може неком административном контролом да ограничи цене.

“Може да интервенише у неким одређеним случајевима само када дође до великих скокова у ценама и кад дође до великих проблема на тржишту али генерално ми морамо да се навикнемо да се гради тржишна економија, и да је последња регулација цена била 1993. године када је била хиперинфлација и после знамо шта је било. Значи не можемо ми да сада замрзнемо цене доћиће до повлаћење робе са тржишта као што се и догађало”,каже Милићевић.

Оно што би држава ипак могла да уради је утицај на цене које су у њеној надлежности, али и интервенцијом робе из робних резерви којим би се повећала понуда и смањиле цене.

Радојка Николић, уредница магазина Бизнис каже да смо имали највећу инфлацију прошле године и да се очекује њено смањење током ове године.

“Али то не може да иде тако брзо поготово што ћемо имати пренету инфлацију из претгходне године са којом стартујем у овој години. И што до великих инфраструктурних поскупљења, тих који су у надлежности државе долази у првој половини години, а потом сва та поскупљења на које је држава утицала утичу не све остале цене на тржишту”, каже Радојка Николић.

Стабилизацију цена можемо да очекујемо тек самњењем инфлације, које би према речима Радојке Николић требало да се догоди другој половини године.

 

Б92

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!