Хелм

У Хрватскоj за годину дана после уласка у ЕУ нестало 918 фарми млека!

ЗAГРEБ – Иако jе 2014. донела оптимизам у хрватском млекарству, будући да jе производња млека у првих пет месеци наспрам истог раздобља 2013. порасла 3,5 одсто, на 228 милиона килограма, и даље jе таj ниво незадовољаваjући, jер jе за првих пет месеци 2012. износила 272 милиона килограма.

Подаци Хрватске пољопривредне агенциjе (ХПA) откриваjу да jе броj фарми коjе даjу млеко у откуп између два маjа мањи за 918, а у односу на маj 2012. за 3.150 испоручилаца, преноси хрватски Пословни дневник.

“Да бисмо зауставили ерозиjу у производњи млека, нужне су мере коjе су у оквиру заjедничке пољопривредне политике EУ везане за нови модел помоћи до 2020, што jе управо у изради, а програм развоjа руралних подручjа треба фокусирати на млечно-говедарски сектор како бисмо коначно укрупнили и повећали производњу”, каже директор предузећа “Kроациjа сточари” Бранко Бобетић.

Бобетић подсећа да jе у години рекордне производње млека, 2009, Хрватска броjала 212.402 краве, а лани jе њихов броj спао на 166.000 грла. Додаjе да се на наjвећих 200 фарми односи 45 одсто производње млека.

Према његовим речима, и у земљама чланицама EУ са развиjеним млечним говедарством, годишње с тржишта нестаjе седам до осам одсто фарми, али код њих производња млека континуирано расте.

Иако jе између 2009. и 2013. у Хрватскоj броj млечних крава на просечноj фарми увећан са девет на 13, производња jе по грлу смањена са 3.179 на 3.035 кг млека. До 2012. године годишња испорука по фарми расла jе са 28 на 41 хиљаду килограма, док jе лани пала на 39 хиљада.
“Не буду ли нови модел подршке и мере из руралног програма у функциjи укрупњавања фарми и повећања производње млека, опет ћемо новац бацити у празно”, упозорава Бобетић.

Будући да Eвропска комисиjа ниjе променила одлуку коjом од априла 2015. укида млечне квоте за чланице, краjњи jе тренутак да се спроведу конкретне мере подршке млекарству, наводе у овом предузећу. 

Додаjу да су лани са домаћих фарми откупљена 503 милиона килограма млека, а увоз млечних производа износио jе 335 милиона килограма, што, према речима Бобетића, довољно илуструjе колико jе алармантно стање у сектору.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!