Београд — Уколико се најважнији поплављени копови не оспособе, Србија ће ове зиме имати мањак струје, каже министар енергетике Александар Антић.
Производња у Колубари повећана је на задовољавајући ниво за ово доба године, а из ЕПС-а поручују да се тренутно исушује басен Велики Црљени и да стручњаци из иностранства још анализирају стање у Тамнавском басену.
То што Србија више не увози струју, ни изблиза не значи да се енергетска ситуација стабилизовала. Напротив. Што се поплављени копови буду брже исушивали, то ће вероватноћа за куповину туђе струје бити мања.
“Ако би посматрали садашњу производњу угља ми би сигурно имали мањак струје у зимском периоду”, рекао је министар енергетике Александар Антић.
У рударском басену Колубара сада се производи 45 хиљада тона угља дневно, што је половина редовне производње. Обреновачки ТЕНТ може да рачуна на колико-толико нормалан рад у летњим условима. Хитно се исушује коп Велики Црљени. Тај посао трајаће месецима.
“У овом тренутку чинимо све да оспособимо коп Велики Црљани који би могао да нам да 25 хиљада тона дневно и тамнавски коп који би нас стабилизовао”, каже Антић.
А круцијални Тамнавски коп већи је од Власинског језера, јер лежи у невероватних 200 милиона кубика воде. Тренутно нема прогнозе када би могао да буде у функцији.
“Преговарамо са страним стручњацима како то да решимо они су данас на терену анализирају и тек када дају своје мишљење знаћемо када би могли да рачунамо на његово функционисање”, каже Александар Обрадовић в.д. директора ЕПС-а.
Србија се припрема и за разговоре са Европском енергетском заједницом да би, у случају најгорег сценарија, могла да рачуна на позајмице које би се враћале следећег лета.
Б92