Политика

У мају 2013. нови ванредни избори

БЕОГРАД – Председник Србије Томислав Николић изјавио је у интервјуу Танјугу да не очекује да до ванредних избора у Србији дође бар до половине следеће године и да је сигуран да актуелну владу не може да сруши случај Мирослава Мишковића или било ког другог бизнисмена и политичара који се нађе иза решетака.

За катастрофално стање у држави и пропаст привреде, сматра председник, најодговорнији су управо политичари и зато баш они не смеју да се провуку у борби против корупције.

„Политичари су од Србије направили овако бесмислену земљу. Никад у њој не би било оволико корупције и криминала, мита, незадовољства грађана својим животом да то нису желели политичари. Дакле, прво на политичаре!”, поручио је Николић.

Није коректно, сматра, да се вођење истрага против политичара тумачи као хајка или обрачун, као што није у реду ни да се истраге против поједних имућних људи разумеју као обрачун са свим богатима.

Баш због тога, поручио је председник, сви треба да буду убеђени да истраге, укључујући и они против Мишковића, неће да се развуку на 10 или 15 година.

„То морају да буду потпуно јасни и чисти случајеви, баш као и код политичара, али кад су јасни и чисти онда не сме да оклева и не сме нико да буде заштићен”, указао је Николић.

Председник сматра и да ни један случај, па ни случај Мишковића не могу и не смеју да уздрмају владу, а да ће она пасти оног тренутка када неко из коалиције заустави неку истрагу .

„Влада не може да падне због тога што се бори против криминала. Онда ту нешто није у реду и таква влада није ни требало да буде ни формирана. Онда је требало да ми неко каже: `Ми нећемо да формирамо такву владу зато што ће та влада да се бори против криминала па ће можда да докачи и неког од нас`”, рекао је председник.

Он, међутим, није искључио могућност да се следеће године одрже ванредни избори, али је истакао да очекује да до њих не дође бар до јуна 2013. године, када ће се дефинитивно знати да ли је ЕУ одлучила да преговара са Србијом или не.

„Треба нам влада која ће да испуни преузете обавезе, а за све то време и обезбедити да се у Србији живи потпуно мирно и стабилно и инсистирати на томе да се у складу са платформом и принципима наставе преговори са Албанцима”, указао је Николић.

Председник Србије, и бивши лидер напредњака, не крије да је очигледно да управо СНС има највеће шансе за успех на изборима, али указује да је СНС је озбиља државотвнора странка и да зна шта значи пет месеци без владе.

„То је пет месеци без одлука, без преузимања одговорности, пет месеци трчања по Србији, обећавања и улажења у штале, њиве, шуме и поља и то доводи до могућности да нам измакне оно што је најважније – ЕУ и судбина Косова и Метохије, који су повезани. Не очекујем бар у првој половини године да неко ко је тек узео власт одлази, а после тога зависи како одлучи Скупштина и грађани Србија. Ја ћу са тим да се сложим”, оценио је председник.

У региону, поручио је Николић, док је он председник државе Србија неће бити узрок нестабилности, али ће чувати своје достојанство.

Србију, како је нагласио, нико не може да пљује и оптужује за злочине, а камоли да цео народ оптужује за злочин појединца, јер су и Срби били жртве.

„Неки Срби су били злочинци, али су многи Срби били жртве злочина других народа. Ако можемо преко тога да ставимо један дебели слој бетона, као што се ставља на атомски склониште и да идемо даље, да то буде подлога за наше нове односе – може, а ако Хрватска и БиХ желе да оптерећују наше односе до у вечност, ту ништа не можемо”, сматра Николић.

Својим колегама у БиХ и Хрватској зато поручује да је Србија спремна да са њима успостави добре односе чим они то буду желили, а чињеницу да састанка на врху нема тумачи као последицу тога што те две државе „на челу или близу чела имају људе који не желе да сарађују са Србијом, а изговор налазе у Томиславу Николићу”.

Ни Изедбеговићу ни Јосиповићу, додаје председник Србије, није довољно кад каже да признаје Хрватску и БиХ у границама у којима су чланице УН и да је главни град Хрватске – Загреб, а БиХ – Сарајево и да они имају своје руководство које је бирао народ.

„Они траже изговор да не сарађују са Србијом – Хрватска има тужбу за геноцид, има отворен пут ка ЕУ и само би јој још фалило да са Србијом почне да преговара о имовини Срба, неисплаћеним пензијама, отетим становима, о Олују због које Хрвастка слави уместо да тугује као што Србија тугује због Сребренице, јер би нам много тога у жвиоту било лакше да није било те Сребренице”, поручио је Николић.

Председник Србије истиче и да он није тај који опструира процесе регионалне сарадње и помирења и као пример наводи и што је косовској председници Атефети Јахјаги упутио званичан позив за сусрет.

О томе је, како прецизира, обавестио и високу представницу ЕУ Кетрин Ештон и комесара за проширење Штефана Филеа, али „већ 20 дана одговора нема”.

Председик подсећа и да је све било дооговорено за сусрет са Јахјагом недавно у Црној Гори, али да је пресуда Рамушу Харадинају пореметила планове.

„То је био скуп врло занимљив. Албанија, Косово, Црна Гора, Србија… Па шта, ишао бих да није дошла та пресуда Харадинају која засита оптерећује наше односе”, наводи Николић.

Он подсећа и да су односи са Словенијом одлични, као и са Македонијом где је први пут у историји обележен један српски јубилеј – стогодишњица Кумановске битке, али и да је са Мајдардском постигао историјски споразум.

„Отклањамо све неспоразуме, ускоро путујем у Румунију и Буграску да наставим своју мисију успостављања добрих односа на Балкану… Србија неће да буде узрок нестабилности, али ће да чува своје достојанство”, поручио је Николић.

Сумирајући шест месеци проведених на челу државе, Николић је навео да је задоовљан пре свега што је, упркос свим препрекама, успео да победи на изборима, а затим и што је понудио мандат ономе ко је успео да састави владу.

„Мислим да је добро што та влада ради у великој мери онако како бих ја радио да сам у којем случају њен члан, или председник. Постоји апсолутно јединство између председништва и владе између тога шта су приоритети и како да се они остваре”, рекао је Николић.

Он је додао и да је поносан на то што је Србија ушла у разговоре са великим инвеститорима из Европе и свих крајева света и што, истовремено, на више колосека решава своје унутрашње проблеме, али потпуно ће бити задовољан тек када се заврши низ започетих пројеката.

Данас, он је уверен да је на изборима победио зато што Србију познаје боље од других и сигуран је да неће поновити грешке његових претходника.

Каже, туђе грешке неће понављати, али „сигурно неће ни желети да остане на власти ако и када грешке буде чинио”

„Политичар који прави грешке је највећи кад своје грешке увиди, а ако не може да се поправи он треба да се склони. Нећете ме трпети ни један дан дуже него што би требало уколико будем чинио грешке, иако не знам зашто би председник републике чинио грешке и зашто би се умешао уопште међу оне који су спремни да их чине”, закључио је Томислав Николић.

 
Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!