Подршку споразуму држава чланица Северноатлантског уговора и осталих држава учесница у Партнерству за мир о статусу њихових снага данас су најавиле странке владајуће већине и опозиционе ДС и СДС, а министар одбране Братислав Гашић и посланици су током расправе поручили да ниједна страна војска неће моћи да користи капацитете наше војске, нити да пролази кроз нашу територију без позива Србије.
– Без позива Србије и Војске Србије нико не може да користи никакав потенцијал на територији Србије, нити да пролази кроз територију Србије – рекао је Гашић, који је, представљајући предложени закон, рекао и да је сарадња Србије и НАТО све садржајнија и интезивнија, али да ратификација тог споразума не значи улазак, нити приближавање Србије НАТО.
Министар је прецизирао и да држава неће испоручивати припадника војске држави у којој је против њега изречена смртна казна, будући да смртна казна не постоји у правном систему Србије.
Посланица СНС Марија Обрадовић рекла је да је врло важно да Србија буде укључена у све механизме у оквиру Програма Партнерство за мир и да Србија ради на што детаљнијем прецизирању садржаја активности, а да наша земља потврђивањем овог споразума прихвата примарни механизам којим су дефинисане привилегије, ангажовање, имунитет припадника једне чланице споразума на територији друге чланице.
Дубравка Филиповски из НС рекла је да ће се ратификацијом споразума омогућити несметана војна сарадња медју земљама потписницама, а пре свега у погледу припреме и реализације војних вежби, учешћа у мултинационалним операцијама, као и да је споразум, поред осталог, важан због именовања официра Војске Србије на позиције Штабних елемената партнерстава.
- Србија је војно неутрална и не тежи чланству НАТО, али види простор за сарадњу у оквиру програма ‘Партнерство за мир’ – рекла је Филиповски, додајући да је Србија током 2014. године у 11 операција УН и ЕУ упутила 539 припадника Министарства одбране и ВС.
На важност ратификације споразума указао је и посланик ДС и некадашњи министар одбране Драган Шутановац, наводећи да се кроз њега подиже оперативна способност наше војске, а да Србија тиме прави и додатни корак, поред ранијих међу којима је и учешће у мировним мисијама, на лакшем отварању поглавља.
Шутановац је навео и да је неопходно нагласити да војске чланица споразума неће моћи да имају слободно кретање кроз Србију уколико немају позив Србије, те напоменуо да ће и припадници ВС имати права и обавезе какве буду имали припадници страних војски.
Горан Богдановић из СДС подсећа да је сарадња са НАТО започела за време мандата Бориса Тадића, те да је приступање Србије овом споразуму корисно за Србију и да он омогућава оптимални обим сарадње са НАТО у оквиру реформе система одбране.
– СДС сматра да приступање овом споразуму омогућава виши ниво медјународне војне сарадње, подизање оперативних и функционалних способности ВС у мултинационалним операцијама, чиме активно доприноси спољној и безбедносној политици и из тог разлога СДС ће подржати ратификацију овог споразума – рекао је Богдановић.
Посланик СПО-ДХСС Александар Чотрић рекао је да је време да се поведе расправа о евентуалном чланству Србије у НАТО и да не треба раздвајати улазак Србије у ЕУ и у НАТО, јер већина земаља које се налазе у НАТО су и чланице ЕУ.
– Ми у СПО сматрамо да би приступање овом западном савезу колективне безбедности требало да буде циљ Србије, с обзиром и на ситуацију у нашем окружењу – рекао је Чотрић, додајући да би евентуалним уласком Србије у НАТО Русија добила само једног пријатеља и савезника више, а нипошто противника.
Посланик СДПС Владимир Маринковић рекао је да ће споразум допринети модернизацији наше војске по нижој цени, борбу против криминала и корупције, али и да убедимо стране инвеститоре да је њихов новац сигуран у Србији.
– Чак и да овај споразум иде у прилог томе да се приближавамо НАТО алијанси, ја лично као посланк СДПС не бих имао ништа против тога, јер сматрам да би поред војних и безбедносних бенефита имали и економске и фенефите којие се тичу јавне дипломатије и генерално бољег позиционирања наше државе у свету – рекао је Маринковић.
Подршку ратификацији споразума ускратиће посланик Преокрета за Србију Јанко Веселиновић, а као разлоге за то навео је најаву Мађарске, чланице НАТО, о подизању зида на граници са Србијом, чиме ће Србија бити изолована од остатка света.
Танјуг
S R A M O T A TREBA DA VAS JE SRAMOTA SVE VAS U VLADI I POZICIJU I OPOZICIOJU, KOLIKO JUČE VAM JE TAJ ISTI NATO UBIJAO DECU, A TA ISTA EU PREKO NATOA I MMF-a VAS SADA I POROBLJAVA I VAS A SA VAMA I NAS. A TI VAJNI MINISTRE VOJNI NEMOJ DA NAM SIPAŠ PRAŠINU U OČI VEĆ SU PUNE SVEGA I SVAČEGA ALI JOŠ UVEK DOBRO VIDIMO.
to sto ste prodali sebe mogu da razumem pizde ste u dusi ali posle svega da prodate i drzavu zbog toga vam se dabogda zatrlo i seme i pleme bagro izdajnicka