ВОЈНИ врх Сједињених Држава официјелно је признао да Русија располаже нуклеарним подводним беспилотним апаратом „Статус-6”, којем се раније подсмевао и тврдио да се ради о „блефу Москве”.
Онлајн лист Defence News објавио је да у Министарству одбране САД заиста признају да Русија `приводи крају` рад на „Статусу-6” који је можда и мини-подморница без посаде.
Војни коментатор високотиражног московског дневног листа „Комсомолска правда” – пуковник Виктор Баранец – оценио је да признање Запада да Русија распоаже подводним супероружјем сведочи да у Вашингтону страхују да је Русија заиста освојила статус високотехнолошке силе која је у стању да прави моћне типове оружја какве други немају.
Да Русија ради на „Статусу-6”, који је у стању да носи нуклеарне бомбе почело се говорити 2015-те.
Тада су се у Пентагону само насмејали, а Баранец наглашава:
„Сада су и тамошњи војни ауторитети схватили да се не ради о блефу. Да, сада им заиста није до смеха”.
Није ни чудо. Ако је све заиста реално, онда се ради о принципијелно новом оружју – нуклеарном торпеду који је вишеструко моћнији од нуклеарних балистичких ракета, а може да изненада наноси разорне ударе.
Тврди се да има домет 10.000 километара, а снагу – до 100 мегатона.
Defense News, који се позвао на нови „Преглед нуклеарне политике” САД, прецизира да се у њему „Статус-6” третира као међуконтинентални нуклеарни торпедо и да је добио (амерички) назив Kanyon.
Американци сада још наводе да је „Статус-6” први пут био тестиран у новембру 2016-те и да је у томе учествовала подморница Б-90 „Саров”.
Постоје у САД и они који сматрају да се од „Статуса-6” не треба бојати:
„То је – уверен је Никола Совков, експерт америчког Центра „Џејмс Мартин” – реликт совјетске епохе. Каква вајда у данашње време може бити од нечега што се креће веома споро, па макар ноило и 100 мегатона?”
Међутим, неки руски војни стручњаци наводе да „Статус-6” није торпедо већ мина која се „пушта у аутономно пливање, па се сама – уз помоћ своје вештачке интелигенције” – приближава (америчком) континенту и прелази у „режим спавања” који може трајати и веома дуго, а у „Час икс” се активира по радио-сигналу из Европе.
О овом оружју се сазнало (2015-те) тобоже случајно,преко снимка са саветовања Владимира Путина о војној индустрији. Тада су руске телевизије показале макету океанског мултифункционалног ударног система „Статус-6”. Упркос томе што је поред писало „Најстрожија тајна”.
На макети је чак писало да ново оружје служи нападу на територију противника уз морску обалу и да му је задатак да уништи важне објекте противника и да им нанесе непоправљиву штету, а територије уз обалу да учини за много година неподесним за живот.
Наводно торпедо-мина може да се под водом креће брзином од 100 до 185 километара на сат.
Наводно може и да се цео километар спусти под воду, а подморнице земаља НАТО не зарањају ниже од 300 метара.
„Статус-6” – како се тврди – има „паметну електронику” која може да самостално избегава противничку противподморничку заштиту, укључујући систем SOSUS, који контролише обале САД.
Неки експерти указују да је „Статус-6” – чак и кад се креће брзином од 50 километара на сат – немогуће уочити ако је даље од три километра.
Уништити „Статус-6” торпедом једва да је могуће.
Најбржи амерички торпедо – Mark 54- има брзину до 74 км/ч, што значи да је намање 24 км/ч спорији од „Статуса-6”…
Факти