Безбедност

У Пентагону признали да Русија има подводно супероружје „Статус-6” и више им није до смеха

ВОЈНИ врх Сједињених Држава официјелно је признао да Русија располаже нуклеарним подводним беспилотним апаратом „Статус-6”, којем се раније подсмевао и тврдио да се ради о „блефу Москве”.

Онлајн лист Defence News објавио је да у Министарству одбране САД заиста признају да Русија `приводи крају` рад на „Статусу-6” који је можда и мини-подморница без посаде.

Војни коментатор високотиражног московског дневног листа „Комсомолска правда” – пуковник Виктор Баранец – оценио је да признање Запада да Русија распоаже подводним супероружјем сведочи да у Вашингтону страхују да је Русија заиста освојила статус високотехнолошке силе која је у стању да прави моћне типове оружја какве други немају.

Да Русија ради на „Статусу-6”, који је у стању да носи нуклеарне бомбе почело се говорити 2015-те.

Тада су се у Пентагону само насмејали, а Баранец наглашава:

„Сада су и тамошњи војни ауторитети схватили да се не ради о блефу. Да, сада им заиста није до смеха”.

Није ни чудо. Ако је све заиста реално, онда се ради о принципијелно новом оружју – нуклеарном торпеду који је вишеструко моћнији од нуклеарних балистичких ракета, а може да изненада наноси разорне ударе.

Тврди се да има домет 10.000 километара, а снагу – до 100 мегатона.

Defense News, који се позвао на нови „Преглед нуклеарне политике” САД, прецизира да се у њему „Статус-6” третира као међуконтинентални нуклеарни торпедо и да је добио (амерички) назив Kanyon.

Американци сада још наводе да је „Статус-6” први пут био тестиран у новембру 2016-те и да је у томе учествовала подморница Б-90 „Саров”.

Постоје у САД и они који сматрају да се од „Статуса-6” не треба бојати:

„То је – уверен је Никола Совков, експерт америчког Центра „Џејмс Мартин” – реликт совјетске епохе. Каква вајда у данашње време може бити од нечега што се креће веома споро, па макар ноило и 100 мегатона?”

Међутим, неки руски војни стручњаци наводе да „Статус-6” није торпедо већ мина која се „пушта у аутономно пливање, па се сама – уз помоћ своје вештачке интелигенције” – приближава (америчком) континенту и прелази у „режим спавања” који може трајати и веома дуго, а у „Час икс” се активира по радио-сигналу из Европе.

О овом оружју се сазнало (2015-те) тобоже случајно,преко снимка са саветовања Владимира Путина о војној индустрији. Тада су руске телевизије показале макету океанског мултифункционалног ударног система „Статус-6”. Упркос томе што је поред писало „Најстрожија тајна”.

На макети је чак писало да ново оружје служи нападу на територију противника уз морску обалу и да му је задатак да уништи важне објекте противника и да им нанесе непоправљиву штету, а територије уз обалу да учини за много година неподесним за живот.

Наводно торпедо-мина може да се под водом креће брзином од 100 до 185 километара на сат.

Наводно може и да се цео километар спусти под воду, а подморнице земаља НАТО не зарањају ниже од 300 метара.

„Статус-6” – како се тврди – има „паметну електронику” која може да самостално избегава противничку противподморничку заштиту, укључујући систем SOSUS, који контролише обале САД.

Неки експерти указују да је „Статус-6” – чак и кад се креће брзином од 50 километара на сат – немогуће уочити ако је даље од три километра.

Уништити „Статус-6” торпедом једва да је могуће.

Најбржи амерички торпедо – Mark 54- има брзину до 74 км/ч, што значи да је намање 24 км/ч спорији од „Статуса-6”…

Факти

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!