СРБИЈА ЈОШ ДАЛЕКО ОД РУСКОГ ЗАКОНА О НЕВЛАДИНИМ ОРГАНИЗАЦИЈАМА „СТРАНИМ АГЕНТИМА”
ДАЧИЋЕВА влада једва да је направила првих десет корака, а део са Запада финансираног „невладиног” сектора већ је анатемише, оптужује и за намере које јој сам приписује и за фамозни `повратак у деведесете`.
Већ се види: да су са Запада финансиране и подржаване НВО власт Тадић-Цветковић доживљавале и повремено `бичевале` као своју, а да ће и унутрашњи спољни курс тријумвирата Николић-Дачић-Вучић држати под даноноћном присмотром и високим притиском. Да би Србија на власти имала Бориса Тадића и после Бориса Тадића. Да никада не би била независнија пред онима пред којима је Тадић добровољно клечао.
Са каквим спремљеним „мамузама” се тријумвират већ суочава продемонстрирали су: НВО-дрека поводом НБС и Дејана Шошкића и `разапињање` новог шефа БИА Небојше Родића.
Посебно је симптоматично са којих се позиција у све умешао ЦЕАС (Центар за евроатлантске студије)…
Радослав ГАЋИНОВИЋ, научни саветник у Интституту за политичке студије
А улазак у НАТО би Србију потoпио у Атлантику
- Оспорава се нови шеф БИА, а логично је да то буде личност која ужива поверење већине владајућих странака. Демократија је управо владавина већине
КАДА се говори о институцијама од интереса за државу, невладин сектор може да има само мишљење, али је одлука на парламенту, односно владиној већини.
Претходна власт је заговарала евроатлантске интеграције и улазак Србије у НАТО пакт. А знате ли шта би улазак у НАТО значио? Значио би потапање Србије у Атлантику! Тотално! Е, сад је питање зашто се поједине политичке институције и невладин сектор толико страшно залажу за НАТО пакт.
Треба истражити да ли су то мотиви материјалне природе!
Странке могу да се не слажу по неким питањима, али национални интерес мора да добије јединствену подршку.
А против поданика се треба борити – они су велике штеточине за државне и националне интересе. За једнократну су употребу.
Оспорава се нови шеф БИА, а логично је да то буде личност која ужива поверење већине владајућих странака. Демократија је управо владавина већине над мањином, па мањина мора да поштује одлуку већине.
Имали смо нове изборе. Дошли су нова влада и председник и воља народа мора да се поштује. А такозвана демократија, која долази са Запада, коју неки из невладиног сектора истурају као своје `свето писмо` – е, то је нека сасвим друга прича…
Милан НИКОЛИЋ, директор Центра за проучавање алтернатива
Нашим владама не лежи цивилни сектор
- Ово што раде НВО је као када се испаркиравате па вас неко заустави да не ударите у нешто! Све што вам помогне у `испаркиравању` је конструктивно
НЕКА невладина организација може да буде у праву и не мора, као што свако има право на своје мишљење.
Просто, Влада треба да их чује и добро је да власт чује невладин сектор. Свака критика је конструктивна ако говори да нешто није добро, а још више ако говори шта би требало урадити.
Добро је да вас неко упозори. Ово што раде НВО је као када се испаркиравате па вас неко заустави да не ударите у нешто! Све што вам помогне у `испаркиравању` је конструктивно. То је отприлке исто и са Владом и било којом другом институцијом.
Све наше владе, укључујући и ову, нису баш пријемчиве за оно што долази из цивилног сектора. Некако им концепт цивилног сектора није легао, а сви се још навикавају и на парламентарну демократију. Разлог је то што смо ми још млада демократија, што они врло мало знају о свему, а посебно о важности цивилног сектора.
Милован ДРЕЦУН, народни посланик и војни аналитичар
НВО које се финансирају новцем страних влада – нису невладине
- Одређене НВО покушавају да наметну неке ставове и чак нека кључна кадровска решења у држави, као што су шеф БИА и гувернер. Наставиће да утичу, нарочито путем медија, да Влада не прави потезе који не одговарају онима који финансирају те невладине организације
МАНДАТ да управља државом није од грађана добио тзв невладин сектор, понајмање тај ЦЕАС, него СНС са коалиционим партнерима са којима чини Владу. То је суштинска разлика и то даје искључиво право Влади да управља државом, а не тзв НВО.
Невладин сектор може да се појави само као нека врста оних који надгледају Владу, али је и легитимитет за то често проблематичан.
Онај ко финансира поједине невладине организације, има тачно одређене захтеве према њима и задатке које им даје, због којих их и плаћа. Тако да поједине тзв. невладине организације не могу бити невладине, ако се финансирају новцем страних влада – директно или посредно.
Неке имају једнострану опредељеност и, бар у случају ЦЕАС, проамеричке, прозападне , односно проНАТО ставове. А евидентно је да циљеве које имају у свом деловању поставља онај ко их финансира.
Већ видимо како одређене НВО покушавају да наметну неке ставове и чак нека кључна кадровска решења у држави, као што су шеф БИА и гувернер. Наставиће да утичу, нарочито путем медија, да Влада не прави потезе који не одговарају онима који финансирају те организације.
Једина функција таквих НВО је да намећу решења и да притиском на Владу издејствују оно што одговара финансијерима. То није легитимно деловање, већ негација демократије, парламентаризма и народне воље.
НВО могу да прате и да критикују, али никако да намећу решења.
Зоран ДРАГИШИЋ, председник Покрета радника и сељака
Дачићева влада нема више шта да уништи – може само да поправља
- БИА у претходном периоду није добро радила и сада може само да ради боље
- Сад Вучић све узима у руке и бар ћемо знати на кога да будемо љути, ако ствари буду ишле лоше, и чије су заслуге, ако буде добро
НЕ ВИДИМ да се десило ишта драматично да би се дизала оволика прашина. Сасвим је логично да ће нова влада склонити шефа БИА којег је затекла.
Све претходне владе су тако радиле. Сад је фрка, типа: дошао је СНС на власт, пресвучени радикали, па ће бити нешто страшно. Ја немам тај доживљај – да ће пасти небо на земљу – зато што Вучић преузима контролу над службама или што ће СНС поставити свог директора у БИА.
БИА у претходном периоду није добро радила и сада може само да ради боље.
Наслушали смо се прича да је цео свет био одушевљен, да су по Јужној Америци похапсили нарко-дилере – али нису били способни да установе ко прави проблеме по Србији. Сада ће Дачић и Вучић бити кључни играчи и све ће зависити од њихове личне одлуке, јер Србија од 5. октобра није успела да створи професионалне, односно департизоване институције. Нарочито је разбијена БИА.
Суштина је да ова влада има мало шта да уништи, а да ли ће нешто да поправи – то ћемо да видимо.
Добро је што је Вучић добио толике ингеренције, јер је он личност са политичком тежином, за разлику од претходног периода када су за безбедносна питања били задужени опскурни ликови око Тадића, које нико није ни видео ни чуо, а све су решавали у овој држави.
Сад Вучић све узима у руке и бар ћемо знати на кога да будемо љути, ако ствари буду ишле лоше, и чије су заслуге, ако буде добро.
И Вучић је имао коме да делегира овлашћења, али није и свака му част на храбрости да све држи у рукама. Колико ће то за Србију бити добро – видећемо већ за 100 дана.
Андреја САВИЋ, Академија за дипломатију и безбедност, први шеф БИА
И на Западу нова власт мења кључне кадрове
НИЈЕ на мени да коментаришем невладин сектор.
У свету, па и код нас, пракса је да свака нова власт поставља своје људе на виталне функције.
Вучић је постављен и на место секретара за националну безбедност. Подсетио бих да је и у Југославији потојао Савет за заштиту уставног поретка, 80-их година, и да су на месту секретара биле највише политичке личности као што је Стане Доланц.
У земљама са развијеном грађанском демократијом, зависно од тога да ли је председнички или парламентарни систем, водећа политичка странка редовно изврши промене челних људи у земљи.
Какве промене доносе ове промене? Службе безбедности раде у смерницама које има даје Савет за националну безбедност.
То треба да остане пракса и у овом мандату.
www.fakti.org