У металској индустрији у Србији је за две године без посла је остало око 15.000 радника, а док се заврше процеси приватизације и стечаја остаће још око 10.000.
Потпредседник Савеза самосталних синдиката Србије и председник Самосталног синдиката металаца Србије Зоран Вујовић рекао је да је остало још пет-шест предузећа из металске индустрије која треба приватизовати до нове године или до маја, али да није оптимиста да ће нека од тих предузећа преживети.
“Ми покушавамо да наговоримо министарство да помогне предузећима да не оду у стечај него, ако имају тржиште, да остану да раде”, рекао је Вујовић на састанку Савеза самосталних синдиката за Поморавски округ у Јагодини.
Он је казао да је Фабрика каблова у Јагодини веома важна за Србију и да не би било добро да, после истека заштите, оде у стечај и да радници остану без посла.
У сличној ситуацији је, рекао је Вујовић, и “Прва петолетка” из Трстеника док је у “14.октобру” из Крушевца отворен предстечајни поступак, а многе фабрике више не постоје.
“Боримо се за РТБ Бор који је такође важан јер тамо има 5.000 радника. Исто се боримо за Железару у Смедереву коју треба да приватизује једна кинеска компанија и тамо има 5.000 људи. Ми у синдикату смо се надали да ће много више предузећа преживети, међутим очито то није могуће”, казао је Вујовић.
Вујовић је говорио и о ефектима једногодишње примене Закона о раду наглашавајући да “није све онако како се причало за време кампање за доношење тог закона”.
“Ове године су биле најмање инвестиције, у односу на раније године. Број запослених јесте порастао, али зависи од тога каква се методологија примењује. Зараде се нису повећале, нема раста минималне цене рада”, објаснио је он.
Вујовић је још додао да ће ускоро бити донет низ закона који ће ићи на штету радника, попут новог Закон о штрајку, Закона о агенцијама за привремено запошљавање и Закона о радничким већима.
Бета