Србија

U.S. News & World Report: Србија последња међу 80 „најбољих земаља света”

  • Србија је на 71. месту у категорији квалитет живота, која обухвата развијено тржиште рада, политичку и економску стабилност, добар здравствени и образовни систем и друго. На врху листе су Канада, Шведска, Данска, Аустралија и Норвешка, а на дну Пакистан, Либан, Алжир и Иран
  • У категорији отвореност за пословање, која обухвата ниске трошкове производње, транспарентност, ниске порезе и друго, Србија је на 75. месту, а на врху су Панама, Луксембург и Швајцарска, а испод Србије на листи су Саудијска Арабија, Белорусија, Украјина, Иран и Русија

СРБИЈА је заузела последње, 80. место, на листи најбољих земаља коју је данас објавио амерички портал „Ју ес њуз енд ворлд рипорт” (U.S. News & World Report).

Рангирање „Најбоље земље” извршено је на основу девет категорија – предузетништво, грађанство, квалитет живота, културни утицај, отвореност за пословање, покретљивост, моћ, авантуризам и наслеђе, а у свакој од тих категорија налазило се више атрибута помоћу којих су испитаници оценили сваку од 80 земаља.

Истраживањем су испитана 21.372 појединца из 36 земаља, међу којима је око 12.400 припадало „информисаној елити”, а око 6.500 пословним руководиоцима.

Прво место на листи заузела је Швајцарска, а потом следе Канада, Велика Британија, Немачка и Јапан. Међу првих десет земаља налазе се и Шведска, САД, Аустралија, Француска и Норвешка.

Од земаља региона, најбоље је пласирана Хрватска на 49. месту, док је Словенија на 53. месту, Румунија на 58. и Бугарска на 63.

Кина је на 20. месту, а Русија на 27. месту.

Србија је најбоље пласирана у категорији моћи – на 46. месту. У тој категорији која која обухвата и политички и економски утицај, чврсте међународне савезе и снажну војску, на врху листе су САД, Русија, Кина, Велика Британија, Немачка и Француска, а на дну Румунија, Бугарска, Уругвај, Хрватска, Словенија и Летонија.

У категорији грађанство, која обухвата бригу о људским правима и животној средини, родну равноправност, верске слободе и друго, Србија се налази на 57. месту, док су на врху листе Норвешка, Шведска, Швајцарска, Канада, Финска и Данска, а на дну Египат, Тунис, Либан и Иран.

Србија је на 58. месту у категорији предузетништво, што обухвата повезаност са светом, образованост становништва, развијеност инфраструктуре, иновативност и друго. Најбоље рангирани су Немачка, Јапан, САД, Велика Британија и Швајцарска, а на дну Ангола, Казахстан, Боливија и Гватемала.

У категорији авантуризам, која обухвата пријатну климу, природне лепоте, добар провод и сексипил, Србија је на 64. месту, док су на врху листе Бразил, Италија, Шпанија, Тајланд и Грчка, а на дну Пакистан, Саудијска Арабија и Иран.

Кад је реч о наслеђу што подразумева богату историју, одличну храну, бројне културне атракције и друго, Србија је на 66. месту, док су на врху листе Италија, Шпанија, Грчка и Француска, а на дну Бахреин, Ангола, Катар и Гана.

Србија је на 71. месту у категорији квалитет живота, која обухвата развијено тржиште рада, политичку и економску стабилност, добар здравствени и образовни систем и друго. На врху листе су Канада, Шведска, Данска, Аустралија и Норвешка, а на дну Пакистан, Либан, Алжир и Иран.

У категорији отвореност за пословање, која обухвата ниске трошкове производње, транспарентност, ниске порезе и друго, Србија је на 75. месту, а на врху су Панама, Луксембург и Швајцарска, а испод Србије на листи су Саудијска Арабија, Белорусија, Украјина, Иран и Русија.

По културном утицају – културни значај, модерност, престиж – Србија је на 76. месту. Најбоље су прошли Италија, Француска, САД, Шпанија и Велика Британија, а испод Србије су само Гана, Казахстан, Ангола и Алжир.

Најлошији пласман, 78. место, Србија има у категорији покретљивост, која обухвата препознатљивост, динамичност и јединственост где су најбољи Уједињени Арапски Емирати, Сингапур, Индија, Кина, Јапан и Тајланд, а на крају су Пољска и Бугарска.

Најбољи резултат на основу одговора испитаника Србија је постигла у категорији услови пословања, а најлошији у категорији културни утицај.

Истраживање је прошле године обухватило 60 земаља, а Србија њиме није била обухваћена. Највећи пад међу првих десет земаља ове године су забележиле Немачка која је пала с првог на четврто место и САД које су пале с четвртог на седмо место.

Бета, Факти

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!