Јединствени фронт САД и Европе против Русије се распада због кризе горива и високих цена гаса, пише Јињо Лi за Вол стрит журнал.
Kако је подсетио аутор, у уторак су се догодила два догађаја која су задала ударац глобалном енергетском тржишту.
Најпре је америчка компанија Фрипорт ЛНГ објавила да ће њена ЛНГ фабрика у Тексасу , која је затворена након експлозије и пожара 8. јуна, наставити са радом тек крајем 2022. године.
Фабрика ће смањити обим извоза течног природног гаса из Сједињених Држава за 18 одсто , што значи да ће Европа добити мање горива.
Проблем је погоршао руски Гаспром гашењем дела турбина на Северном току , услед чега је обим испорука Европској унији пао на 67 милиона кубних метара дневно са планираних 167.
Разлог томе био је застој у раду немачке компаније Сименс , која није успела да врати гасне компресорске јединице са поправке.
Оба ова догађаја изазвала су нагли скок цена гаса у ЕУ на 1.300 долара за хиљаду кубних метара. Растуће цене горива, које доводе до затварања фабрика, со су на рани за континент.
Истовремено, у САД је неуспех фабрике ЛНГ у Тексасу смањио цену сировина за 17 одсто због сужавања извоза у Европу.
Амерички индустријалци, могли би лобирати за смањење испоруке у ЕУ како би цене код куће биле приступачне, рекао је колумниста.
Ако остваре свој циљ, доћи ће до раскола између Вашингтона и Брисела , сматра новинар.
До сада су одржавали јединствен фронт у енергетској политици. Државе су чак гарантовале да ће моћи без проблема да снабдевају европске земље ЛНГ, подсетио је Ли.
Међутим, нагли пад цена гаса за једне и финансијске тешкоће за друге повећавају ризик да се интереси страна разиђу, закључио је он.