Млеко и млечни производи, конзервисано воће и поврће, средства за личну и кућну хигијену неки су од производа који ће почетком септембра добити, нову, вишу цену, најавили су данас трговци у изјавама за Танјуг.
Како су истакли, млеко и млечни производи скоро свих домаћих произвођача поскупеће за два процента, прерађено воће и поврће у просеку 12 одсто, а средства за личну и кућну хигијену од три до осам процената.
Трговци се много не упуштају у објашњавање нових ценовника истичући да су их добили од добављача који поскупљења правдају скоком цена сировина и нестабилним курсом динара.
Процене стручњака су да ће цене хране у Србији и даље расти јер је суша преполовила биљну производњу. Слична ситуација је на тржиштима у региону, али и шире у Аустрији, Русији, САД…
У августу су већ поскупеле, или ће се то догодити наредних дана – зависно од трговинских ланаца – неке врсте брашана и тестенина од седам до 30 процената, хлеба и пецива између 10 и 30 одсто.
Цена основне врсте хлеба “сава” од пола килограма ограничена је владином уредбом до 30. септембра на максималних 44 динара за векну. Пекари су тражили поскупљење до 10 динара или 22 процента.
У текућем месецу поскупели су сухомеснати производи до десет одсто, неке врсте слаткиша од четири до 13 процената, смрзуте торте и колачи између 10 и 12 одсто, безалкохолна пића између два и осам одсто.
Поскупео је пасуљ за 20 процената, месне и рибље конзреве од седам до 19 одсто.
Произвођачи и прерађивачи меса најавили су нови раст цена од 20 процената, јер је како су објаснили “драстично” поскупела сточна храна због суше, а и све је мања понуда живе стоке у кланицама.
Свеже месо већ је поскупело у јуну за око 30 процената, иако су малопродајне марже за основне животне намринице до краја године ограничене на 10 процената.
Поред свежег меса, марже су ограничене и за пшенично брашно, млеко и јогурт, уље, шећер, слатководну рибу.
Да би привукли што више купаца и ублажили видан пад промета готово сви већи трговински ланци дају, како је потврђено Танјугу, своју робу са одложним плаћањем чековима грађана и до 222 дана.
Организације за заштиту потрошаца негодују због поскупљења и апелују на Владу Србије да омогући грађанима задовољење бар основних животних намирница, које је загарантовано и Законом о заштити потрошача, рекла је за Тањуг председница Центра за заштиту потрошача Србије (ЦЕПС) Вера Вида .
“На јесен нас очекују бројна поскупљења која ће се негативно одразити на ионако тежак финансијски положај већине потрошача у Србији. Очекује нас врела јесен, а и врела зима”, упозорила је Вида.
Према њеним речима, поскупљење струје које је у најави биће додатни удар на новчанике потрошача и ланчано ће изазвати поскупљење свих других производа.
Министарство енергетике је раније најавило да струја не би требало да поскупи до краја године.
Председница ЦЕПС-а мишљења је да не треба повећати цену хлеба јер много трошимо у исхрани ту намирницу, највише у Европи.
Вида тврди да пекари профит не остварују продајући хлеб већ на пецивима која су у Србији доста скупа.
“Математика је једноставна, то знају и пекари, а до сада ни један од пекара није затворио своју радњу”, поручила је она.
Дневник