Америке

У Сједињеним Државама успостављено очекивано двовлашће

АМЕРИЧКЕ демократе освојиле су – први пут од 2010. – већину у Представничком дому Конгреса САД. Тачно у складу са традиционалним „проклетством међуизбора“ – гласању за цео састав доњег дома парламента и трећину Сената на половини мандата шефа државе.

Републиканци су досад имали 51 представника у Сенату САД који има 100 чланова, а после ових избора имаће 52.

Демократе су у представничком дому освојиле додатних 26 места, а за већину су им била довољна 23.

У Сједињеним Државама је на тај начин успостављено двовлашће јер ће на једној страни бити Доналд Трамп са већином Републиканске партије у Сенату САД, а на другој демократе у представничком дому са процедуралним могућностима да покрену процедури импичмента и да затежу и блокирају намере Беле куће поводом државног буџета.

Очекивано потпуно двовлашће успостављено је у Конгресу САД јер су републиканци чак повећали своју доминацију у Сенату. И, такав однос снага ће остати сигурно до 2020-те – до краја првог Трамповог мандата.

Демократе су тврдиле у предизборној кампањи да су међшуизбори били референдум о прве две године Трампове владавине. Међутим, амерички аналитичари у већини исход избора не сматрају исказивањем неповерења Трампу и његовој администрацији.

Сам Трамп је преко Твитера резултате избора назвао „колосалним успехом“ своје партије.

Заправо, амерички парламентаризам је ушао у нову фазу унутрашњег блокирања две водеће партије.

Американци су донели мешовиту пресуду на првим изборима после уласка Доналда Трампа у Белу кућу, наводи агенција Асошиејтед прес (АП).

“Резултати су омогућили обема странама да однесу делимичну победу, али су истакли изузетну преусмереност гласача у САД засновану на раси, полу и образовању. Републиканци су задржали снагу у конзервативним, руралним државама, док су демократе ушле у америчка предграђа”, наводи АП.

Како наводи америчка агенција, више од 50 одсто бирача мисли да се САД не крећу у добром правцу док исти проценат сматра да је економија САД у добром, или чак одличном стању.

АП наводи да је, уз републиканску већину у Сенату, јако тешко замислити да дође до опозива Трампа.

Упркос таквом новом распореду снага, калифорнијски конгресмен-демократа Адам Шиф, који ће вероватно доћи на чело специјалног комитета за обавештајне службе, већ је објавио да ће обновити истрагу о „руском мешању“ у председничке изборе 2016-те на страни Доналда Трампа. Посебно је нагласио да ће бити истраживано: има ли Москва „финансијске полуге утицања на Трампа“.

Индикативно је такође да је анкета онлајн издања Axios показала да 51 одсто Американаца не верује у своју демократију.

Карактеристичан је и коментар листа Detroit News објављен под насловом “Признајмо поштено: ми једни друге мрзимо“.

У том тексту се наглашава: „Левичари прогоне и блате десничаре, десничари – левичаре. Они урлају, ми урламо такође. Кад се ствари отму контроли – психопата левичар пуца на републиканце који тренирају бејзбол, а психопата десничар преко поште шаље демократама бомбе. Ето, такви смо ми. И бићемо овакви још дуго након што Трамп сиђе са власти. Није он променио Америку. Променио се сам карактер Америке“.

Факти

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!