Исландске власти повукле су кандидатуру за пријем у Европску унију. Саговорници Спутњика сматрају да је Исланд одлучан да своје економске проблеме лечи другим средствима и другом рецептуром од оне коју прописују и Брисел и ММФ.
„Интереси Исланда ће бити најбољи ако није у ЕУ“, наводи се у саопштењу исландског Министарства иностраних послова. Шеф исландске дипломатије Гунар Браги Свејнсон изјавио је да је одлуку о повлачењу кандидатуре поднео Летонији, која председава ЕУ и да је о томе обавештена и Европска комисија.
Аналитичар Ђорђе Вукадиновић за Спутњик каже да су разлози за одсутајање Исланда од приступања ЕУ и економске и политичке природе. По њему и у случају Исланда и у случају Србије и економски и политички аргументи претежу на једну страну — ону на коју је Исланд отишао.
Међутим, према његовим речима, грађани Исланда, па и политичка елита те земље, врло су се брзо пресабрали и закључили да, без обзира на отвореност, и добродошлицу коју су им, за разлику од случаја Србије, у Бриселу припремали, национални интереси њихове мале али просперитетне државе ипак нису у Бриселу.
Вукадиновић је рекао да су из тог разлога Исланђани на изборима изабрали владу која је обећала иступање из процеса евроинтеграција, и за разлику од влада са ових простора то обећање и испунила.
Њихова рецептура за излазак из кризе, према његовим речима, дијаметрално је супротна препорукама ЕУ, као и ономе што ради српска влада, и састоји се од ослањања на сопствене снаге, тако што су терет пребацили на стране банке, а не на грађане.
„Они су закључили да је улазак у ЕУ у овом тренутку сувише ризичан и да им је више стало до њихове суверености“, сматра овај аналитичар, додајући да су на изборима победиле евроскептичне партије, као и да се већина грађана Исланда изјаснила против евроинтеграција.
Руководилац центра економских студија Института Европе Руске академије наука Анатолиј Бажан, каже да је овој одлуци претходило свеобухватно истраживање економског карактера, спроведено на Исланду
„800 страница је било посвећено питању приступања а закључак је био једнозначан – то није економски исплативо“, рекао је Бажан.
Према његовом мишљењу, евриоинтеграција је неповољна за државе чије становништво има ниска примања, за разлику од развијених држава које их могу „притискати“ својом конкуренцијом.
Исланд је поднео кандидатуру за чланство у ЕУ 16. јула 2009. године после финансијске кризе која је навела јавност да пожели заштиту еврозоне.
У мају 2013. године, Влада је одлучила да замрзне преговоре о придруживању са ЕУ, иако је тада већ 27 поглавља било отворено, а чак 11 неформално затворено.
Власти у Рекјавику су навеле да желе да задрже блиске односе са ЕУ, с којом је земља везана преко Европског удружења за слободну трговину и Шенгенске конвенције.
Ђорђе Вукадиновић
(Спутник-НСПМ)
Nema tu više šta da se priča. Primenuti islandski model i za vladu i za EU. Pametno su to uradili.
Island je izašao zbog nesporazuma sa EU oko kvota u ribarenju. Mi imamo još više razloga da izađemo iz pregovora sa EU. Npr., bezcarinski uvoz hrane i svega drugog, uništava našu privredu. Zato je propalo jako puno preduzeća, a sada propadaju i seljaci. Partija koja bude nudila prekid pregovora o ulasku u EU, vraćanje carina na uvoz hrane i nekih drugih proizvoda, na sledećim izborima ima veliku šansu da pobede, pogotovo ako budu zahtevali ratnu odštetu od nekih članica Nato-a, što apsolutno imamo pravo.
Nas smer bi trebao biti u pravcu Tokija kakva EU.
nema nam drugog puta Island ili Grčka
BRAVO ZA ISLAND
: : DOBRO , PA VEC MISLIMO KAO ISLAND , , STO SE NE PONASAMO KAO ISLAND ? .
Dok Island pravi dobar potez nasi banditi trce sa Albanskim sljamom da se grli i dogovara gradnju autoputeva!
Da se narod pita za sve………………………….!!!
Srbija nikad nece uci u EU.Ona samo sluzi kao sargarepa za politicke ustupke,koje ne bi bilo moguce objasniti na drugi nacin…
Srbija nije Island jer tamo žive Inslandjani po sistemu “jedan čovjek jedan stav” a u Srbiji su Srbi i sistem “jedan Srbin dva mišljenja” sa kojima se baš i neslaže ali neće da popusti…
ALI ISLANDU NIJE MOZAK U BRISELU
Ma raspasce se oni najveroatnije za god. ili dve samo ne prodavati nista sto je od vitalnog interesa za nas opstanak
Cak i Grci poceli sa pravim potezima dok je kod nas sve NAOPAKO