Србија

У спорне куповине земљишта око аеродрома умешан врх ДС

У спорну куповину 145 хектара земљишта у близини београдског аеродрома, због које је у Аустрији под истрагом челник Рајфајзен банке интернационал Херберт Степић, умешани су и српски бизнисмени Данко Ђунић, Александар Влаховић и Драган Лазаревић, наводе извори из Аустрије.

У бечкој штампи наведено је да су они, заједно са Степићем и Мартином Шведлером, као власници фирме „Ентуса Лтд.“ са Кипра, купили државно земљиште по скоро три пута нижој цени од процењене вредности.

Фирма „Ентуса Лтд.“ је, наиме, 2006. године за 23 милиона евра купила државно земљиште чија је вредност процењена на 65 милиона евра. У аустријској установи за надзор финансијског тржишта (ФМА) нису желели да нам износе детаље целог случаја, уз образложење да је истрага у току. Поновили су, међутим, да је у магазину „Фалтер“ наведено да је власник 50 одсто компаније „Ентуса Лтд.“ фирма „Еки пропертис“, чији су власници у време трансакције били Ђунић, Влаховић и Лазаревић.

Других 50 одсто, према извештају ФМА на који се позива бечки магазин „Фалтер“, држе Степић и Шведлер, преко фирме „Рогера Лтд.“ и фондације „Рестерн“ из Лихтенштајна.

До власника „Еки пропертиса“ јуче, нажалост, нисмо успели да дођемо. Ђунић је, како нам је речено у Економском институту, чији је председник, на путу.

Лазаревић, који је и директор „Еки инвестмента“, фирме у којој има 20 одсто власништва, док по 40 одсто имају Ђунић и фирма „Јилдмор пропертис“, некадашњи „Еки пропертис“, био је на састанку. Влаховић се није јављао на мобилни телефон.

Није, међутим, јасно ко је био продавац овог земљишта за које се у бечком магазину „Фалтер“ наводи само да је државно, нити како је могуће да буде продато по три пута нижој цени од процењене вредности.

Више података нису могли да нам дају ни у Агенцији за приватизацију која је, како су нам рекли, задужена само за продају земљишта уколико је оно било у склопу неке државне фирме која се приватизује, а да је за све остало задужена Републичка дирекција за имовину. На питања послата Дирекцији јуче нисмо добили одговоре.

У Одсеку катастра непокретности за општину Сурчин, на чијој се територији налази ово земљиште, кажу, међутим, да фирма „Ентуса Лтд.“ није уписана као власник непокретности ни на једној парцели, а да се једино фирма „Еки моторс“ води као власник три парцеле укупне површине око три хектара.

У Агенцији за борбу против корупције речено нам је да они не могу да се баве овим случајем уколико не постоји писана представка или пријава.

Осуђен за кредит

Бечки недељник „Профил“ је прошле године писао да је Херберт Степић заједно са неколико других банкара шпекулисао са веома повољно купљеним некретнинама у Србији, и то новцем Хипо банке, која је финансирала овај посао кредитом од 23 милиона евра. Магазин „Фалтер“ се позива на досије ФМА, у којем је и документ Хипо банке из 2006. године, као и поверљиви извештај о кредиту од 24. марта прошле године. Посао је финансиран кредитом Хипо банке, који је одобрио ранији шеф те банке Волфганг Култерер, који је за малверзације осуђен у првој инстанци пред аустријским судом. Пет година после обављања овог посла, фирма „Ентуса“ није више могла ни камате да враћа, а није могла ни да прода земљиште. Према „Фалтеру“, ФМА од Степића жели одговор пре свега на питање како је аустријско-српска група инвеститора могла да купи државно земљиште за 23 милиона евра, иако су процене вредности 65 милиона евра. Питање је и да ли је Хипо банка у корист познатих муштерија дала погрешну процену или је инвеститор од српске државе добио олакшице.

 
Блиц

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!