Србија је у самом врху европске лествице по броју возила која се користе о државном трошку. Стандард…. Да није тужно, било би смешно!
Реч је о службеним возилима које користе државни и локални представници власти, руководиоци јавних предузећа, директори школа и болница, судије и тужиоци, као и сви други који званично спадају у државне функционере.
Најновији, у четвртак објављени подаци Агенције за борбу против корупције, показују да се у регистру функционера налазе имена скоро 24.000 људи (тачније 23.335), али, реално, бројка је много већа јер нису сви пријављени.
Исти толики је и број службених кола, а вероватно и већи. Само Управа за заједничке послове републичких органа има нешто више од 300 возила, плус још око 8.500 министарства, не рачунајући ресор одбране, који сам има око 17.500 моторних и прикључних возила опште и посебне намене. Она опште намене чине 48 одсто тог возног парка. Што се тиче преосталих министарстава, највише кола има МУП, око 7.500.
Ово је далеко више него што имају земље у региону. Тако, рецимо, Хрватскаима око 6.000, а БиХ нешто више од 3.500.
Бројке у развијеним западним, а посебно у скандинавским земљама, далеко су мање, каже Дамир Окановић из Српског комитета за безбедност саобраћаја.
“Нико не зна поуздано број свих службених возила код нас, јер ту спада и по неколико десетина кола у свакој општини, па возила јавних и комуналних предузећа, агенција… Није редак случај ни да локална самоуправа или министарство позајме по петора-шестора кола од јавног предузећа на извесно време”, каже Окановић.
Највише пара из државне касе иде на редовно и ванредно одржавање, регистрацију, осигурање, али и на многобројне злоупотребе.
“Када би неко загребао по овим злоупотребама, дошао би до фрапантних података: од тога како се истаче гориво из службених кола, преко напумпаних фактура за стварне или измишљене ауто-делове и поправке, до ”дилова” са појединим сервисима, који нису најповољнији. Ту је и коришћење службених кола у приватне сврхе”, каже Окановић.
Када би Влада што пре решила овај проблем, уштеде у буџету биле би огромне, поручују из Српског комитета за безбедност саобраћаја.
Новости, Вести