Економија

У Србији 400.000 радника ради за минималац од 21.000 динара од којих половина не прима ни тај износ!

За минималну зараду од 21.000 динара у Србији ради око 400.000 људи, од којих половина не прима ни тај износ, казао је данас секретар Савеза самосталних синдиката Србије (С С С С) Зоран Михајловић.

Око 400.000 грађана живи од минималца

Министар за рад Александар Вулин јуче је изјавио да нико у Србији не може и не треба да ради за плату испод 21.000.

Одлуком Владе, послодавци ће од следеће године, уместо досадашњих 115 динара, радницима минимално морати да уплаћују 121 динар по сату, тако да ће “минималац” у 2015. бити 28.000 динара.

– Нажалост, мислим да већина послодаваца неће поштовати ту одлуку, јер су се и раније изјашњавали да нису у могућности да исплаћују ни минималне зараде – казао је Михајловић агенцији Бета.

Радници којима послодавци не исплаћују ни минималне зараде могу да их пријаве инспекцији рада која има могућност да послодавца новчано казни или поднесе кривичну пријаву.

– Нити имамо довољно инспектора, нити они ваљано обављају свој посао, а људи који раде у таквим фирмама не смеју то да пријаве због страха од губитка посла – рекао је Михајловић.

Консултант у Мрежи за пословну политику Драгољуб Рајић казао је агенцији Бета да је привреда у кризи и да нема економске потпоре за одлуку владе о повећању “минималца”, већ се ради о жељи државе да смањи социјалне проблеме.

– Тог новца нема, не можете да повећавате нешто чега нема – рекао је Рајић и оценио да би у случају повећања минималне зараде у великом броју фирми морале да се смање плате веће од минималног износа који је одредила држава.

Међутим, Михајловић сматра да исплата минималне зараде није велико оптерећење за послодавце који “озбиљно послују” и да послодавац треба да се одрекне дела профита како би повећао “минималац” запосленима, а не да прераспоређује плате запосленима.

– Наши послодавци су навикли на велике профите и нису баш спремни да одвајају за плате радника. Код нас се радник сматра трошком, што је погрешно – истакао је Михајловић.

На нето зараду од 21.000, како је указао Рајић, послодавац држави плаћа још 12.000 за порез, односно укупно за једног радника послодавац мора месечно да издвоји најмање 33.000 динара, што је, по његовој оцени, превише за стање у којем је тренутно привреда Србије.

Његов је предлог, са којим се слаже и Михајловић, да држава укине или бар смањи порез на минималну зараду, како би се олакшало послодавцима.

 

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!