Србија

У Србији годишње 6.000 људи умре од загађења ваздуха

ише од 6.000 смртних случајева годишње приписано је загађењу ваздуха у Србији, а од тога готово 2.000 грађана изгуби живот у Београду, речено је за „Политику” у Светској здравственој организацији. На квалитет ваздуха у престоници углавном утичу интензиван саобраћај, грејање на чврсто гориво и индустрија попут електране у Обреновцу.

Према подацима Агенције за заштиту животне средине Србије, током 2018. године ниво загађења ваздуха сврстава Београд међу градове у којима концентрација загађивача више пута премашује препоручене вредности, а угрожени су још и Панчево, Ужице, Косјерић, Ваљево, Смедерево, Краљево, Крагујевац, Суботица, Сремска Митровица, Бор.

Последње процене Светске здравствене организације (СЗО) из 2016. године показују да је загађење ваздуха одговорно за више од седам милиона преурањених смртних случајева у свету.

Нови докази указују на то да загађење ваздуха може утицати на дијабетес и неуролошки развој деце

Маријан Ивануша, шеф Канцеларије СЗО у Србији, у разговору за „Политику” истиче да загађење ваздуха може резултирати различитим озбиљним болестима. Процене указују да је у 2016. години више од половине преурањених смрти услед загађења ваздуха било због болести срца и можданог удара, док је четвртина умрла услед последица болести плућа, укључујући и рак овог органа. Код деце и одраслих краткотрајна и дуготрајна изложеност загађеном ваздуху може довести до смањене функције плућа, респираторних инфекција и погоршања астме. Излагање трудница загађеном ваздуху повезано је с неповољним исходима рођења бебе, као што су мала порођајна тежина, или превремени порођај.

– Нови докази указују на то да загађење ваздуха може утицати на дијабетес и неуролошки развој деце. Од великог значења је стопа загађености ваздуха и трајање изложености загађеном ваздуху, па и присутност више фактора ризика истовремено. Здравствени ризик од загађења ваздуха је већи код људи који су већ болесни, а рањива популација су и деца и старији људи. Чланови домаћинстава с малим примањима и ограниченим приступом здравственој заштити су подложнији штетним ефектима, јер су обично лошијег здравља, изложени су више различитим факторима ризика и обично имају мањи „капацитет” за супротстављање ризичним факторима – каже Ивануша.

За сваки од градова с највећим загађењем треба погледати тачне резултате мерења које обавља званична институција јер се само тако може добити увид у поуздане податке. Ваздух није увек загађен, јер то није трајно стање, па треба пратити краткорочне (максимална сатна и дневна концентрација) и дугорочне податке (на пример, број дана у години када су вредности превазиђене) о загађености. Обично се прате одређени гасови и ситне честице (од 10 и 2,5 микрона).

Онда када постоји повећана загађеност ваздуха треба избегавати физичку активност напољу. Препорука је да се тада задржавамо у стану, а уједно се саветује избегавање пушења цигарета у животном простору.

– Загађеност ваздуха је нарочито уочљива у градовима који се налазе у долинама или котлинама, где нема струјања ваздуха. Ваздух није загађен константно, тако да је значајно да постоје мерења и да људи имају прилику да се информишу. Треба да подсетимо на то колико је велики проблем пушења у Србији, због кога према проценама умире чак од 15.000 до 20.000 људи годишње, а може се знатно лакше превенирати – сматра наш саговорник.

Аутор: Данијела Давидов-Кесар, Политика.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!