У Србији је незапослено 31,2 одсто младих, што је 2,5 пута више од опште незапослености, изјавио је директор Националне службе за запошљавање (НСЗ) Зоран Мартиновић.
Он је на скупу „Млади у неформалној економији“, рекао да је стопа незапослености младих у Србији већа од европског просека, где износи око 18,5 одсто.
Мартиновић је рекао да све више послодаваца и инвеститора тражи младе људе за запошљавање, али и имају замерке да велики број људи нема адекватна знања.
Проблем је, како је истакао, ниска стопа радне активности и запослености младих, а велики број младих има статус неквалификованих или полуквалификованих.
„Висок проценат младих, око 16,5 одсто, нити ради, нити се школује“, рекао је Мартиновић и додао да је евиденцији НСЗ око 23 одсто младих до 30 година, а да млади просечно чекају на посао две године.
Висок проценат оних који би пристали да раде и без уговора
Преседник Уније послодаваца Небојша Атанацковић рекао је да та унија има задатак помогне младима да се лакше запосле, у сарадњи са државом и синдикатима.
Према истраживању које је спровела Унија послодаваца у коме је учествовало око 1.200 испитаника, млади не познају права која могу да остваре на тржишту рада и висок је проценат оних који би прихватили да раде без уговора.
„Само 15 одсто млађих од 30 година, не би прихватило да ради на црно“, наводи се у истраживању и додаје да је нужно инсистирати на смањењу неформалне економије кроз успостављање привредног амбијента који ће подстицати раст приватног сектора.
Без уговора о раду спремно је да ради 16,39 одсто, а око 58 одсто испитаника је одговорило да би прихватио да ради на црно уколико нема другог избора. Исплату дела зараде на руке, а не преко рачуна прихвата 70,2 одсто младих, док на овакав начин исплате није спремно 18,2 одсто испитаника, показало је истраживање Уније послодаваца.
Бета