БЕОГРАД – У Србији годишње од малигних болести умре око 20.000 људи, па је превенција и контрола Фактора ризика од велике важности да би се предупредиле такве болести, речено је данас на отварању Tрећег онколошког симпозијума.
Отварајући тај скуп у хотелу “Хајат”, министарка здравља Славица Ђукић Дејановић рекла је да малигни тумори после болести срца и крвих судова представљају најчешћи узрок смрти и да се у Србији годишње дијагностикује око 32.000 оболелих, а умре око 20.000 људи.
Она је подсетила да је пре четири године усвојен национални програм “Србија против рака” који, како је казала, представља интегрисану акцију друштва у циљу смањења Фактора ризика будући да је превенција веома важна.
Министарка Дејановић је указала да је на више од 80 одсто малигних болести могуће утицати контролом и вођењем рачуна о Факторима ризика.
Заменик шеФа Делегације ЕУ у Србији Адриано Мартинс казао је да је 2008. године у земљама ЕУ око 2,5 милиона људи боловало од рака и да је то други по реду узрок морталитета.
Он је казао да рана дијагностика може да смањи трошкове лечења и побољша квалитет живота пацијената.
ШеФ Канцеларије Светске здравствене организације у Србији Дорит Ницан такође је указала на значај ране дијагностике у циљу побољшања квалитета живота и указала да малигнитет представља 80 одсто узрока смртности у Србији.
Танјуг