Прешево – У Србији се у овом тренутку налази око 4.400 избеглица, тражиоца азила и миграната са Блиског истока од којих је око 80 одсто њих смештено у објектима Владе Србије, изјавила је данас представница за медије канцеларије УНХЦР-а у Београду Мирјана Миленковски.
Она је за агенцију Бета изјавила да је од почетка августа више од 1.200 људи изразило намеру да затражи азил у Србији, док је од почетка 2016.године азил у Србији затражило укупно око 7.500 људи.“У протекле две недеље бележи се пораст броја избеглица које улазе у Србију са намером да затраже азил. У исто време Мађарска наставља да у свој азилни систем прима око 30 људи дневно“, казала је Миленковски.
Миленковски је навела да Србија није затворила границе за избеглице и да свако ко се на границама обрати надлежним органима да има намеру да затражи азил, у Србији такву могућност и добије.
„Србија никоме није ускратила помоћ, нити је затворила границе и УНХЦР то поздравља. Има и оних других који уђу на територију Србије илегално, а не желе да траже азил, који се могу сматрати економским мигрантима и за њих би требало да важи правило да се враћају у земље из којих су дошли“, казала је Миленковски.
Према њеним речима УНХЦР је са 384.000 долара, које су обезбедили донатори, финансирао реконструкцију треће фазе Фабрике дувана у Прешеву, која се налази у оквиру Прихватног центра за избеглице са Блиског истока, чиме су капацитети смештаја избеглица у том центру повећани за нових 650 места.
„Са новим повећањем капацитета у Прихватном центру у Прешеву може да борави на дуже време око 1.500 избеглица. Реновирано је око 950 квадрата просторија као и један вишенаменски простор од око 1.000 квадрата, који такође може да се користи и за смештај избеглица ако буде било потребе“, рекла је Миленковски.
Према њеним речима у Прихватном центру у Прешеву тренутно је смештено око 500 избеглица са Блиског истока, а од његовог отварања пре годину дана, кроз њега је прошло више од 600.000 избеглица са Блиског истока и афричких земаља који су у Србију ушли из Македоније.
У Србији тренутно постоји пет прихватних центара, као и два привремена центра у Шиду и Суботици.
Бета
фото:Анадолија