Београд — У судовима у Србији заглављено је 3 милиона нерешених предмета. Највише је оних у којима је пресуда донета али није извршена, а то значи да посао није завршен.
Сува статистика каже да је током прошле године примљено 1,8 милиона предмета, пресуђено око 2 милиона и са старим предметима судије у Србији морају да реше још скоро три милиона предмета. Бивши судија Зоран Ивошевић каже да смо после две реформе правосуђа сада поново на почетку.
“Кривицу за тако велики број предмета сносе, ја бих рекао, једнако и држава која је затајила доношењем таквог закона, а богами и суд. А зашто суд зато што се суд последњих неколико година бавио самим собом, а не својим послом.”
Ивошевић каже да је држава донела законе који онемогућавају спровођење судских одлука. Судије су с друге стране две године биле у реизбору, а за то време предмети су се гомилали.
Министар правде Никола Селаковић сматра да су приватни извршитељи уведени управо из разлога да приведу крају посао, то јест да изврше пресуде.
“Посао је завршен онога тренутка када је пресуда извршена. Како би се извршења брже спроводила Србија је увела приватне извршитеље. Ипак, они углавном не добијају старе предмете, осим дугова према комуналним предузећима. Код њих се налази око пола милиона предмета, али приватних извршитеља.”
Светлана Манић из Коморе приватних извршитеља каже да такозвани стари извршни предмети остају у судовима за сада, такво је решење, док судови у неким градовима одлучују да предмети пређу код извршитеља.
Још је непопуњено 250 судијских места, а само на једног судију у Београду дође и 100 нових предмета годишње. Доступност правде и суђења у разумном року неопходни су предуслови за правосуђе коме ће веровати грађани, али и за затварање поглавља 23 и 24 у преговорима са Европском унијом.
Б92