Економија

У Србији сваки трећи радник ради „на црно“

Београд — У Србији 700.000 људи ради „на црно“, а обим сиве економије је за 10 до 15 одсто већи него у земљама региона, упозорили су стручњаци.

Помоћник министра рада, запошљавања и социјалне политике Зоран Милошевић казао је да трећина радника у нашој земљи ради на црно, јер је 1,5 милиона људи запослено.

Уколико би се тај број сабрао и за 2,2 милиона запослених се плаћали порези и доприноси, буџетски дефицит би био неупоредиво мањи, истакао је Милошевић на округлом столу на тему „Сива економија и буџетски дефицит Србије“. 

Он је нагласио да сива економија итекако погађа пензијски систем, јер он непосредно зависи од стања у економији, односно првенствено од броја запослених. 

Према проценама Фонда ПИО, у систему пензијско-инвалидског осигурања није 528.260 људи, а запослено је 1,9 милиона радника, казала је Јелица Тимотијевић, директор сектора за односе са јавношћу. 

Она је рекла да је обим сиве економије у Србији за 15 одсто већи него у источној и средњој Европи, и да би за 10 година могла да се сведе на ниво који постоји у осталим земљама региона. 

Извршна директорка Амћам-а Амалија Павић истакла је да се чак и велике компаније у последње две године жале на нелојалну конкуренцију која се односи на сиву економију, додавши да се према истраживању УСАИД-а, чак 85 одсто предузећа изјаснило да се суочава са тим проблемом у свом пословању. 

Како је навела, треба предузети три кључна корака како би се тај проблем решио – смањити трошкове легалног пословања (поједноставити прописе и процедуре), појачати инспекцијски надзор и увести тврдо буџетско правило – да држава не прашта дугове и да се кршење закона неће толерисати. 

Саша Ранђеловић из УСАИД-а рекао је да је анкета коју је та агенција спровела показала да сива економија у Србији износи око 30 одсто БДП-а, по чему је међу водећима у региону. 

Обим сиве економије је за 10 до 15 одсто већи него у другим земљама централне и источне Европе, и обухвата око 28 одсто привредних субјеката, а петина има неформално запослене, казао је Ранђеловић. 

Пословању у сивој зони су “ највише склони“ предузетници, младе фирме, а у секторима предњаче грађевинарство, пољопривреда, угоститељство и саобраћај, навео је он. 

Према речима потпредседника Асоцијације малих и средњих предузећа Милана Кнежевића, црно тржиште и сива економија једино у Србији влада третира као званичан социјални проблем, истакавши да је држава крива уколико се порез не плаћају, јер је то законска обавеза.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!