Вашингтон — Србија је у извештају Светске банке о условима пословања у 189 земаља света заузела 93. место, што је пад за шест места у односу на прошлу годину.
Од 10 показатеља којима се мери лакоћа пословања, Србија је најгоре рангирана по брзини издавања грађевинских дозвола, где се задржала на 182. позицији као и прошле године, наведено је у најновијем извештају СБ.
Што се тиче показатеља “покретања посла”, односно брзине регистрације предузећа, Србија је пала на 45. са прошлогодишњег 38. места.
Позитиван помак Србија има у међународној трговини, где је заузела 98. место, напредујући са прошлогодишњег 102. места, док је што се тиче несолвентности, Србија напредовала за једну позицију, на 103. место.
Остали показатељи по којима су земље рангиране су упис непокретности, где је Србија пала на 44. са прошлогодишње 41. позиције, затим добијање кредита, где је пала за два места на 42. место, док је по заштити инвеститора на 80. месту, као и прошле године.
По плаћању пореза Србија је забележила пад на 161. место са прошлогодишњег 157, због повећања пореза на добит.
Међу земљама у окружењу од Србије је лошије позиционирана само Босна и Херцеговина, која је на 131. место.
Најбоље рангирана је Македонија која је на 25. месту и налази се медју земљама које су у овогодишњем извештају највише напредовале, затим је Словенија на 33. месту, Црна Гора на 44. месту. Хрватска је заузела 89. позицију, док је Албанија на 90. месту.
НАЛЕД: Побољшање тек 2015.
Поправљање Србије на листи Светске банке која мери услове пословања може се очекивати тек 2015. године, односно када најављене реформе буду почеле да дају резултате, изјавила је данас директорка тима за регулаторне реформе у Националној алијанси за локални економски развој (НАЛЕД), Јелена Бојовић.
“Друге државе нешто раде, раде много брже, код нас не постоји никакав континуитет у ономе што је започето, и врло често се све заврши на неким празним обећањима и на политичкој вољи, али када додје до спроводјења тога нема”, оценила је Бојовић у изјави Тањугу.
Како је истакла, тако је и у неким кључним елементима које мери извештај Светске банке – пре свега брзини добијања градјевинских дозвола, затим плаћању пореза на основу кога инвеститори сагледавају финансијске ефекте инвестиције, као и извршењу уговора, што је јако битно за правну сигурност пословања у Србији.
“То су три елемента која су јако битна, а на којима смо ми јако ниско рангирани, и која нас држе ниско у укупном рангу”, рекла је Бојовић.
Према њеним речима, битно је сагледати та три кључна елемента и на њима наставити започету реформу, као што је усвајање новог закона о планирању и изградњи, чије спроводјење би требало “испратити до краја”.
“Оно што нас увек кочи, чак и када имамо добар закон, јесте то како се он спроводи. То је оно са чиме Србија треба да се позабави, чиме треба влада да се позабави – праћење оног што је урадјено и да ли сви у ланцу ураде оно што треба да би ефекат био онај који се очекује”, нагласила је Бојовић.
Она је навела да се не очекује да Србија наредне године поправи позицију на листи, јер чак и ако закон о планирању и изградњи буде усвојен крајем ове или почетком следеће године, да би он почео да се спроводи требаће много више од шест месеци, а мерење показатеља за листу Светске банке раде се у мају за ту годину.
“Тако да очекујем да се нећемо поправити ни следеће године, али уколико ми урадимо оно што је потребно да се инвеститори осећају боље када додју у Србију и схвате да им треба мање времена за све те процедуре, мислим да ћемо се поправити у смислу привлачења нових инвестиција, а 2015. очекујем неки реални бољитак”, рекла је Бојовић.
Лоши услови пословања су предворје корупције
Извршни директор Транспарентности Србија Немања Ненадић оценио је да је лоше место Србије у Извештају о условима пословања Светске банке повезано и са њеним пласманом на листама перцепције корупције.
“То што је Србија на листи о условима пословања слично пласирана као на листама перцепција корупције показује повезаност те две теме”, казао је он агенцији Бета.
“Лоши услови за пословање су нешто што веома често представља предворје корупције, било оне корупције до које долази да би се ти проблеми у пословању премостили за добијање неке грађевинске дозволе или за одбрану од инспекција која неселективно раде контролу или из неког другог разлога”, рекао је Ненадић.
Он је истакао да ће због тога решавање проблема пословања довести рбију корак или два напред у борби против корупције.
Нови закони за боље услове пословања
Деканка Факултета за економију, финансије и администрацију (ФЕФА) Ана Трбовић оценила је да се, уколико Србија усвоји нови Закон о раду и Закон о планирању и изградњи до краја године, може очекивати побољшање услова пословања у земљи, као и повећање домаћих и страних инвестиција.
“Уколико Србија усвоји нови Закон о раду и Закон о планирању и изградњи до краја године можемо да оцекујемо озбиљан скок и у Извештају о пословању у Србији Светске банке и у Глобалном индексу конкурентности Светског економског форума, и што је још важније, у инвестицијама, и домаћим и страним, у привреду Србије”, изјавила је Трбовићева Тањугу.
Она је рекла да је извештај о пословању Светске банке практичан извештај, који врло јасно указује на проблеме у пословању, и који свака држава треба да користи као извор информација за реформе.
Како је навела, Србија спроводи реформе, али спорије и мање ефикасно од других, а повремено и направи корак уназад.
Бета, Танјуг
у рупу упаде све српско