Економија

У Србију стиже кинески Алипеј

Председница владе Ана Брнабић изјавила је данас у Хангџоу, након обиласка компаније “Алилбаба”, да се нада да ће у наредних неколико месеци у Србији бити омогућено плаћање преко Али пеја (“Алипаy”), платформе за мобилну и онлајн наплату на интернету, коју је креирала “Алибаба група”.

Реч је о платформ за мобилна плаћања, која има готово милијарду корисника.

“Надам се да у наредних неколико месеци завршавамо са ”Али пејом” за њихов систем уплата, односно платни промет у Србији”, рекла је Брнабић и додала да би то било важно и за све већи број кинеских туриста који долазе у Србију.

Она је навела да су у току разговори, које са српске стране води Министарство трговине, туризма и телекомуникација.

“Они иду добро, разговарају са једном комерцијалном банком и очекујем да ћемо то брзо завршити”, рекла је Брнабић.

Додала је да би следећи корак био логистички центар, као и да је намера да се наставе разговори и са Алибабом и са другим компанијама да отворе своје развојне центре у Србији.

“Не могу да кажем да ће они отворити развојни центар, али ми ћемо дати све од себе”, рекла је премијерка.

Подсетила је да је Србија сада, захваљујући изменама правног оквира и пореског окружења, од јануара ове године најконкурентнија земља у Евопри за улагање у истраживања и развој, иновације и стварање интелектуалне својине.

“Нека почну мало и вићдеће да имамо квалитет и потенцијал, а свако ко је до сада уложио у Србију, одлучио је да се даље развија. Порез који се плаћа на протиф за интелектуалну својину развијену у Србију само три одсто, Зато мислим да смо најбољи могући партнер за овакве компаније”, рекла је Брнабић.

Она је изразила задовољство због посете компанијама у кинеској провинцији Ðеџонг, која је у Кини позната као провинција чији се економски развој заснива управо на дигиталној економији.

Навела је да је то један од најбогатијих региона Кине, да чак 41,5 одсто БДП-а у овом региону долази од дигиталне економије, као и да је то једна од шест пилот зона за иновације, истраживање и развој у Кини.

“Нема бољег места, можда чак ни на свету, да видимо напредне техлогогије и разговарамо са потенцијалним партнерима о инвестицијама у Србију”, рекла је Брнабић новинарима.

Приметила је и да су компаније које је данас обишла основане пре само две деценије, а данас запошљавају и 100.000 људи, што показује да када постоје подршка државе, отворен економски систем, добра средина за иновације може ис вет да се те промени за 25 година, а не једна земља.

“Ово све показује колико Србија потенцијала има и колико може брзо да трчи, посебно ако успемо да направимо оваква партнерства. Онда причамо о потпуно другацицјој земљи за седам до 10 година”, рекла је Брнабић.

Упитана који би од система који је данас видео у Кини, волела да види у Србији, одговорила је кратко – све.

“Све системе бих волела и трудићу се да све од овога имамо у Србији. И не само да имамо све у Србији, већ је моја жеља да Србија буде европски центар за ове софтвере, виртуелне платформе, клауд системе… Да све то за Европу буде у Србији”, закључила је Брнабић.

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!