ПОЧИНИОЦИ кривичних дела који су пристали да признају кривицу и уплате новац у хуманитарне сврхе у замену за одустајање тужилаштва од гоњења, за три и по године донирали су чак 8,5 милиона евра. Проблем је, међутим, што нико није контролисао те уплате, па не постоји евиденција за шта је тачно новац потрошен!
– Начело опортунитета уведено је у Законик о кривичном поступку 2001. То је дискреционо право јавног тужиоца да предочи лицу да за одређена дела, за која је запрећена мала казна затвора, може да призна извршење и уплати новац у хуманитарне сврхе, исправи штетне последице свог дела, или пристане на рад у јавном интересу, у замену за одустајање од гоњења. Тиме се растерећују судови, смањују трошкови поступка, а реч је о кривичним делима код којих није изражена друштвена опасност – објашњава државни секретар у Министарству правде Радомир Илић.
Од пре четири године Републичко јавно тужилаштво води евиденцију свих прихода по подручјима апелационих судова. Али ЗКП је све до недавних измена остављао превелика дискрециона права тужиоцима и самим тим отварао простор за неправилности. Тужилац је био тај који даје број жиро-рачуна на који ће окривљени уплатити новац, а хуманитарну организацију су практично могли да отворе и његови пријатељи, рођаци, комшије…
– Није било готово никакве контроле, а хуманитарне организације су само понекад у захвалницама извештавале тужилаштво на шта је новац потрошен – каже Илић. – Тако је, рецимо, директор једног клиничког центра послао захвалницу за добијене паре и обавестио тужиоца да су запослени захваљујући њима отишли на семинар у Бразил!
Евиденција показује да је новац ишао у различите намене. Био је уплаћиван разним синдикатима, општинама и различитим фондовима.
ДЕЦА ПРИОРИТЕТ
Комисија, по Закону, може на захтев физичког лица, без спровођења јавног конкурса, да предложи да се новчана средства доделе ради лечења детета у иностранству, ако новац за лечење није обезбеђен у Фонду за здравство.
Убудуће ће се, по Илићевим речима, новац уплаћен по налогу тужиоца сливати на једно место – на подрачун за те намене у Трезору. На сваких пола године петочлана комисија расписиваће конкурс за организације, јавне установе и физичка лица која желе да се баве хуманитарним радом. Они су дужни да направе мини пројекат. Сви који добију паре полагаће комисији рачуне где су их потрошили.
– Комисија ће новац распоређивати према приоритетима. Ако је тог тренутка приоритет мамограф у некој болници или реновирање блока за породиље, новац ће ићи тамо. Од тог новца ће и болесна деца ићи на лечење у иностранство, а могу да буду опремљени и спортски терени у школама.
Најчешћа дела за која се тужиоци нагоде са починиоцем су саобраћајке, али има и породичних свађа с привођењем, пореских утаја, крађа струје…
– Републичко јавно тужилаштво издаће обавезно упутство за која дела се може изрећи опортунитет, па ни то убудуће неће бити препуштено дискреционом праву тужиоца – каже Илић.
В. ЦРЊАНСКИ СПАСОЈЕВИЋ, Новости
https://www.facebook.com/pages/Mens-Fashion/915617088464651?fref=ts