Адвокат Златан Вулић, некадашњи шеф Одсека Министарства унутрашњих послова за привредни криминал у Поморавском округу, изјавио је како мисли да су у убиству новинара “Вечерњих новости” у Јагодини Милана Пантића “посредну улогу имале и државне безбедносне структуре”.
У разговору за НИН, он је рекао да је у време када се дошао на то место било много проблема везаних за приватизацију Јагодинске пиваре, али и за пословање неких других предузећа, као и да је „очито било да су поједини инспектори подлегли интересима неких група и појединаца“.
„Ваш колега, новинар ‘Вечерњих новости’ Милан Пантић убијен је мало пре него што сам ја дошао у криминалистичку полицију 2002. Тај нерасветљени злочин је до данас остао брука не само за наш јагодински СУП, већ и за МУП Србије, јер још увек није правоснажно окончан, тако да се не зна ни ко је убица, ни ко је био налогодавац“, рекао је Вулић.
Према његовим речима, „МУП Србије је од првог дана водио и контролисао истрагу убиства Пантића и диктирао шта и када да се ради“.
Он је рекао да су се „и полиција и поједини министри полиције обрукали, тим пре што су више пута без потребе јавно износили своје претпоставке и дилеме шта је убица стварно хтео, да ли је желео да опомене и уплаши новинара Пантића, или да га убије?“
„Мислим да су у том убиству посредну улогу имале и државне безбедносне структуре. Таква девијација српске полиције почела је још 1946, када је чувала ‘ћораве кутије’ и након рата без суда елиминисала противнике режима. Наше безбедносне службе, нажалост, нису ту традицију прекинуле до дана данашњег“, рекао је Вулић.
Kако је додао, „ево, још увек се води поступак за убиство власника и оснивача ‘Дневног телеграфа’ и ‘Европљанина’ Славка Ћурувије, који је, по свој прилици, такође убијен уз учешће безбедносних служби из времена режима Слободана Милошевића“.
Он је рекао и да је пре четири године напустио полицију када је имао осећај да су криминалци јачи од државе.
„Моја одлука о напуштању полиције је постепено сазревала, јер сам имао сличан осећај, као и пре акције ‘Сабља’, да су криминалци постали јачи од државе. Из ко све зна каквих разлога није било начина да се важни предмети процесуирају на прави начин. Зато и не чуди што починиоци многих убистава и других тешких кривичних дела нису откривени“, испричао је Вулић за НИН набрајајући, из сопственог искуства, више случајева где се, како је указао, умешала политика.
Он је рекао и да је проговорио о овоме желећи да охрабри часне професиналце у свим државним институцијама, полицији, судству, тужилаштву и дугим службама, наводећи да је њихова дужност да одоле свим искушењима.
НИН, Бета