ЛОНДОН – У Великој Британији је јутрос почело гласање о изласку те земље из Европске уније, које би могло у значајаној мери да одреди будућност не само Британије, већ и Европе.
Биралишта су отворена у осам сати по средњеевропском времену, а бицће затворена у 23 сата.
Исход референдума на којем право гласа има више од 46 милиона бирача,потпуно је неизвестан, а референдумско питање гласи “Да ли Уједињено Краљевство треба да остане чланица ЕУ или да напусти ЕУ?”.
10:27 – Бивши градоначелник Лондона и заговорник изласка Борис Џонсон рекао је за британски „Телеграф“ да је му је данашње гласање важније од његове будућности у британској политици.
„Искрено, уколико је ово крај моје каријере… Имао сам осам година као градоначелник Лондона, веома сам уживао, била је то велика привилегија. Одлично, што се мене тиче“.
Џонсон је навео да је кампања за излазак била о оптимизму и самопоуздању.
Ово је апсолутно прекретница приче о нашој земљи јер мислим да, ако и даље будемо у ЕУ, то ће нагризати нашу демократију. То ме забрињава”, рекао је Џонсон.
10:15 – Британски премијер Дејвид Камерон гласао је у Лондону са супругом Самантом на референдуму о останку или изласку земље из Европске уније.
Гласао је и лидер опозиционе Лабуристичке странке Џереми Корбин, навео је АП
10:04 – Немачки лист “Билд” позвао је Британце да гласају за останак у Европској унији, обећавши да ће им у том случају “признати гол са Вемблија из 1966. године”.
“Драги Британци, ако останете у ЕУ…онда ћемо вам признати гол са Вемблија”, објавио је Билд, уз фотографију контоверзног гола енглеског фудбалера Џефа Харста у финалу Светског првенства против тадашње Западне Немачке.
Харст је, наиме, тада после продужетака у 101. минуту дао гол, чиме је Енглесак повела са 3:2, иако се лопта од пречке одбила на гол-црту и изашла у поље.
09:39 – Професор Факултета политичких наука у Загребу Дејан Јовић каже да у разговорима о последицама одлуке о евентуалном изласку Британије из ЕУ има и претеривања.
“Она је важнија за саму Британију него за ЕУ, барем краткорочно. У Британији се ради о значајним питањима која погађају и састав земље. Најављена је, на пример, могућност новог шкотског референдума након тога. Друго, Британија би се изласком из ЕУ нашла у ситуацији дуготрајног преговарања о изласку”, рекао је Јовић за Н1.
Према једномод последњих истраживања британског јавног мњења пред референдум која је спроведена за дневни лист “Тајмс”, показало је да су заговорници останка у Унији поново у вођству.
У тој анкети, рађеној јуче, 51 одсто испитаника изјаснило се за Велику Британију у ЕУ, а 49 одсто за излазак из европског блока.
Кључна питања у кампањи била су економија и имиграција при чему је свака од страна оптуживала ону другу за распиривање страха, а на јавно мњење утицалао је и трагичан догађај у завршници кампање када је Џо Кокс, проевропска посланица опозиционих лабуриста, убијена док се прирпемала да одржи састанак са бирачима у Бирстолу.
Из Брисела су у претходном периду више пута стизале поруке упозорења на последице британског изласка из Уније по обе стране, а председник Европског савета Доналд Туск каже да би Брегзит “могао да буде почетак деструкције не само ЕУ, већ и целокупне западне политичке цивилизације”.
О потенцијалним последицама британског референдима размишља се и на Балкану, а стручњак за регион са Лондонске школе економије Џејмс Кер-Линдзи оценио је за Тањуг да се одлуком Британаца о останку у Унији не би много тога променило ни за Европу ни за Балкан док би “Брегзит” водио на “потпуно неистражен терен”.
На биралишта изаћи британски и ирски држављани, као и држављани Комонвелта који имају пребивалиште у Уједињеном Краљевству, али и држављани УК у иностранству који се последњих 15 година налазе бирачким списковима. Право гласа овог пута имаће и грађани Гибралтара.
Британија је сличан референдум одржала и 1975. године када је 67 одсто грађана гласало за останак те земље у Европској економској заједници.
Танјуг