Београд – Председник Надзорног одбора Електропривреде Србије Аца Марковић одлуком в.д. генералног директора Александра Обрадовића премештен је из веће у мању канцеларију, док је стручна служба која је радила за њега расформирана. Прави разлог за такав потез јесте то што њих двојица имају различите погледе на пословну политику предузећа, сазнаје Данас у изворима блиским Електропривреди Србије.
Наш извор тврди да је то само један од неколико сукоба који у ЕПС-у тињају између челника, у овом случају представника СНС-а и СПС-а, али да постоје и они између руководилаца које су поставиле различите интересне групе у Српској напредној странци.
– Марковић је из зграде у Улици царице Милице, где је до понедељка био смештен кабинет председника Надзорног одбора, принуђен да се исели у мању канцеларију у згради ЕПС-а у Балканској. Такође, он је остао без картице за репрезентацију, а постоји могућност да изгуби право и на возача и на секретарицу. С обзиром да је остао и без стручне службе, Марковићу је у потпуности онемогућено вршење дужности председника Надзорног одбора – објашњава наш саговорник.
Он додаје да је између Обрадовића с једне и Марковића с друге стране дошло до неспоразума око тога шта су пословни приоритети у овом тренутку.
– Обрадовић сматра да треба вратити стари дуг у износу од 3,9 милиона евра двема чешким компанијама, док је Марковић ставио вето на ту одлуку јер је става да тај новац треба да буде усмерен на санирање штете начињене катастрофалним поплавама. Марковић је и велики противник разбијања Електропривреде Србије и зато је „трн у оку“ заступницима идеје да та компанија треба да буде приватизована. Стога би многи који су за то волели да „му виде леђа“ или да бар делимично буде развлашћен. Све ово што се дешава представља увертиру за приватизацију компаније – сматра наш извор.
Према његовим речима, циљ Обрадовића јесте да елиминише утицај Марковића и Надзорног одбора у компанији, односно да се ингеренције тог тела и његовог председника сведу на ниво који је имао некадашњи управни одбор. Надзорни одбор има далеко већа овлашћења и улогу у руковођењу компанијом од некадашњег управног одбора и Обрадовић, који никако да изађе из статуса в.д. директора, мора да се консултује и тражи сагласност тог тела у доношењу многих важних одлука. Да би се елиминисао утицај Надзорног одбора, њему је одузета логистика, тако да би сада стручна служба под контролом в.д. директора била једина надлежна за израду материјала и других важних докумената за седнице тог тела. Због тога су стручни сарадници Марковића пребачени на друга радна места. Реч је о Сањи Радусиновић, главној стручној сарадници, Светлани Мирковић Јовичић, вишој сарадници за пословне информације, и Милану Даниловићу, сараднику, тврди наш саговорник.
Он истиче да је проблем и то што коалициони партнери Српска напредна странка и Социјалистичка партија Србије још увек, због поплава које су недавно задесиле Србију, нису разговарали о кадровским решењима у ЕПС-у, а међу њима и о томе ко ће бити генерални директор. Марковић слови као најозбиљнији кандидат социјалиста за ту функцију, па га Обрадовић, који је такође конкурисао, види као свог главног противкандидата – каже наш саговорник и додаје да је Марковић ових дана обавестио министра рударства и енергетике и свог страначког друга Александра Антића о проблемима са којима се суочава у свакодневном обављању посла председника Надзорног одбора. Одговора и реакције из Министарства рударства и енергетике још увек нема.
Сукоб на линији Обрадовић – Марковић, који је сада ескалирао али тиња још одраније, само је један у низу који се одигравају у једном од најмоћнијих државних предузећа у Србији. Подсећања ради, крајем прошле године Обрадовић је због гужви на шалтерима и бројних примедаба грађана у вези с рачунима тражио смену Зорана Рајовића, директора Електродистрибуције Београд, до које на крају није дошло. Такође, након писања медија о пропустима у Рударском басену „Колубара“ због тога што то привредно друштво ЕПС-а није осигурано против поплава, ових дана је стигло реаговање из пословодства басена. Оно је „врх ЕПС-а“ оптужило за „нетачне и сензационалистичке медијске тврдње“ уз оцену да то „угрожава функционисање Рударског басена „Колубара“, али и комплетног националног енергетског система“.
ЕПС: Исељен због рационализације простора
У циљу планиране реорганизације места седења у целом систему јавног предузећа Електропривреде Србије, председнику Надзорног одбора компаније додељена је канцеларија у Балканској 13, где се налази и канцеларија в.д. директора Александра Обрадовића. То је учињено ради боље координације рада пословодства и Надзорног одбора. Председник Надзорног одбора ЕПС-а задржао је сва права која му по закону и Статуту ЈП ЕПС припадају, а због рационализације простора и трошкова одузете су му привилегије попут три канцеларије, два службена аутомобила, платне картице и осталог на шта по својој функцији нема право – речено је Данасу у Електропривреди Србије.
Аутор: Гојко Влаовић, Данас