Мој брат Милорад био је здравији и поштенији од свих људи које познајем. Он је страдао због истине. На крају су га убили, у то немам сумње, каже за „Вести“ у сузама Драган Николић, рођени брат Милорада Николића који је преминуо у затворској болници у Београду.
Четрдесетпетогодишњи мештанин Црвенке је тамо смештен након што је 14. децембра 2016. ухапшен због угрожавања сигурности председника (тада премијера) Александра Вучића и министра полиције Небојше Стефановића.
Милорадов адвокат и члан бенда Београдски синдикат Феђа Димовић за наш лист подсећа да је његов клијент ухапшен јер је у новембру и децембру 2016. слао претеће СМС поруке на мобилни телефон свог познаника Данка Батанића. Поруке су, додаје, биле политичке природе, „али у њима је изражавао лични став о политичкој ситуацији у земљи, чиме никако није могло бити угрожено спокојство врха власти“.
Уцена
– Наша породица је прошла страшну тортуру. У фебруару нам је у судници речено: признајте кривицу и пустиће га на слободу. На то сам вриснуо и рекао: Нисмо ми терористи! Судија је изашла и рекла да је срамота. Мом Милораду су поред здраве интелигенције, што су лекари утврдили, ускраћена људска права. Ово није смрт само мог брата, већ целе нације – каже Драган Николић.
Димовић истиче да поруке нису објављене у јавности и да се за њихов садржај никада не би сазнало, али и да и поред таквог процеа Основно јавно тужилаштво у Врбасу није желео да на саслушање позове Вучића и Стефановића и пита их да ли се осећају угроженим због тих порука.
Дан након хапшења Николићу је Основни суд у Врбасу одредио притвор, да би шест дана касније, 21. децембра 2016. по наредби Окружног јавног тужилаштва у Врбасу био пребачен у Специјалну затворску болницу у Београду. Опет експресно, вештаци психијатар и психолог су 28. децембра 2016. утврдили да болује од параноидне шизофреније и да постоји опасност да ће поновити слична или тежа кривична дела. Ту дијагнозу, међутим, нису поновили на суду.
– Мој клијент није никада био осуђиван, није имао никакву историју болести. Апсолутно није био параноидни шизофреник који је спреман да угрози нечију сигурност. Човек је имо међународну возачку дозволу и положено за све категорије моторних возила, професионално се бавио фудбалом, уосталом, у тако малој средини као што је Црвенка би се знало да је био тешко болестан. Све животне околности говоре супротно – каже Димовић.
Као адвокат се у случај укључио пре два месеца и тек тада је, додаје, процес кренуо са мртве тачке.
– Први пут сам га видео у Специјалној болници у Београду и био под тешким дозама лекова. Терапија коју им дају је таква да буду потпуно мирни, а можете мислити како на здравог човека делују лекови који се дају оболелима од шизофреније. Први пут када сам га видео он је неконтролисано плакао, није могао да се суздржи, а последњих месец дана није могао до тоалета. Занимљиво да су вештаци из Специјалне болнице у Београду, почетком фебруара 2017. на главном претресу рекли да је Милорадово здравствено стање добро и да препоручују да се лечи на слободи. Међутим, тужилац је тада направо маневар и тражио и контролно мишљење комисије Медицинског факултета у Новом Саду. Они су тек 2. јуна дошли да га прегледају, али налаз још нису урадили. Зато је одговорност на Основном суду у Врбасу и Вишем суду у Сомбору, који су упорно продужавали притвор Николићу и поред препоруке да се лечи на слободи – додаје Димовић.
Фронтмен Београдског синдиката који је током грађанских протеста понудио бесплатну правну помоћ, каже да узрок смрти Милорада Николића још није познат.
– Ми смо били у на Институту за суску медицину у Делиградској где је и урађена обдукција. Речено нам је да је умро срчаног удара, природном смрћу, међутим није урађен токсиколошки налаз, из кога ћемо видети да ли је узрок смрти неконтролисана терапија или тровање лековима. Сумњамо у резултате, јер их потписује државна институција. Ово што се десило Милораду је застрашивање свих људи који имају критички став против власти и потреба малих чиновника Основног тужилаштва у Врбасу да се докажу као верни чувари ове власти. Зато смо се обратили заштитнику грађана да се укључи у испитивање околности, а на основу истраге покренућемо и грађански и кривични поступак – закључује Димовић.
Шок за породицу
– О смрти Милорада 14. јуна сазнала је његова сестра када је отишла у Специјалну болницу у посету. Тек тада су јој саопштили да је преминуо. После тога је дошла патрола, донела телеграм и папир на коме је писало „подаци о преузимању леша“. Поред сазнања да је преминуо, то је посебно погодило породицу јер је то вређање – каже Димовић.
Ј. Л. Петковић – Вести
Ustaška vlast dovršava istrebljenje Srba.