“Србија Карго”, “Инфраструктура железнице Србије” и “Железнице Србије”, три од четири акционарска друштва на која је 2015. године подељена српска железница, до краја године отпустиће укупно 1.240 радника, сазнаје “Блиц”.
С обзиром на то да у железничком сектору у сва четири друштва ради укупно 11.496 запослених, број запослених ће бити смањен за више од 10 одсто.
Смањење броја запослених оправдава се економско-финансијском консолидацијом, повећањем ефикасности и конкурентности, али и потребом да се број и структура запослених ускладе с обновом саобраћаја и технологијом рада да би компаније рационално пословале. Оптимизација броја запослених зацртана је реформом железничког сектора још 2015. године са циљем да се спроведе најкасније до 2020.године.
„Србија Карго“ напустиће највећи број запослених – 776 радника, “Инфраструктура железнице Србије” (ИЖС) прогласиће технолошким вишком 320 радника док ће „Железнице Србије” да напусти свега 16 запослених. Једина компанија у којој се неће мењати број запослених је „Србија воз”.
У ИЖС кажу да ће се број запослених смањити у овој години за 750 у складу са Програмом вишка запослених у 2018. години, али да ће заправо технолошки вишак бити само 320 радника.
– У железничке компаније “Србија Карго” и “Србија воз” прећи ће 430 запослених који обављају послове маневре и техничко-колске послове, што је реализација последње фазе организационог реструктурирања железнице, тако да ће оператери преузети све запослене који су у складу са Законом о безбедности железничког саобраћаја одговорни за састав воза. Преосталих 320 запослених биће проглашено технолошким вишком уз исплату отпремнине. Тих 320 запослених напустиће ИЖС на добровољној основи, што је и био један од критеријума који се примењивао приликом решавања вишка запослених – каже портпарол ИЖС Ненад Станисављевић.
Он наводи да је програм вишка запослених урађен у сарадњи са репрезентативним синдикатима и објављен на сајту компаније почетком новембра.
Динамика смањења броја запослених утврђена је Планом оптимизације броја запослених у ИЖС у периоду 2016-2020. године, који је израђен у сарадњи са Светском банком.
Планом оптимизације за ову годину предвиђено је да “Србија карго” напусти 776 запослених, при чему се њих око 480 добровољно пријавило за одлазак из предузећа.
– Очекује се да ће број добровољно пријављених бити и већи, а тачан број ће се знати на крају овог процеса, средином децембра. Процес оптимизације ће овим планом бити завршен две године пре рока дефинисаних процесом реформи. Изјавом о мрежи ИЖС која ступа на снагу 9. децембра, предвиђено је укидање услуга маневрисања и техничко-колског прегледа, па је у складу са тим “Србија Карго“ од ИЖС преузео око 300 запослених ових струка. Почетком недеље објављен је предлог листе решавања вишка запослених, који је истакнут на свим огласним таблама свих организационих делова друштва да би се запослени упознали са њом. Планом оптимизације су дефинисани критеријуми за одређивање вишка запослених у предузећу, као и припадајући пакети отпремнина за све категорије запослених – наводе у компанији “Србија Карго”.
У овој компанији подвлаче да се оптимизација броја запослених обавља у циљу економско-финансијске консолидације и повећања ефикасности и конкурентности, посебно имајући у виду да се „Србија Карго“ а.д. финансира искључиво из сопствених средстава, као и да се из године у годину повећава конкуренција и број нових оператера у железничком робном саобраћају.
– Тренутно на железничкој мрежи, осим нашег друштва, услуге превоза робе пружају и четири приватна оператера, док је још 15 добило лиценцу за превоз робе железницом – кажу у друштву “Србија Карго”.
У компанији „Железнице Србије“ у 2018. години планирано је смањење броја запослених за 16 „због технолошких, економских и организационих промена”.
Отпремнине 240 евра по години стажа
У ИЖС кажу да висина отпремнине зависи од категорије у којој се запослени налазе и да ли испуњавају услове за пензију или не. Висина отпремнина у ИЖС износи 240 евра по години стажа осигурања или се примењује отпремнина предвиђена Законом о раду увећана за 50 одсто, у зависности од категорије запосленог и од тога шта је за њега повољнија опција.
Блиц.рс
Naravno da dobrovoljno odlaze kada je cena radnog sata 66 (šezdesetšest) dinara. Ko ne veruje neka proveri