Друштво

У земље ЕУ путује свега 15 одсто младих из Србије

СИНИША Шобот (27) барем једном годишње из Београда путује у Брисел. Тамо је преко лета зарађивао радећи студентске послове, а потом је и провео неколико месеци на пракси у адвокатској канцеларији. Данас ради у Србији, али користи сваку прилику да отпутује у неку од европских престоница.

За њега – Европа је део живота и свакодневице. Све је више младих за које су „европске интеграције“ завршена ствар. Европске метрополе али и мањи градови места су на којима студирају, одмарају, склапају се пријатељства…

– Волео бих да сам успео да останем и запослим се у Бриселу, али са дипломом Правног факултета из Србије, то је било готово немогуће – каже Синиша. – Тамо има толико људи са свих страна Европе, да се ни у једном тренутку нисам осећао као странац. Ипак, пракса у Бриселу омогућила ми је да лакше нађем посао у Србији. Та ставка у мојој биографији свакоме је запала за око.

Чак и међу младима, они који су се „придружили“ Европској унији и даље су убедљива мањина. Свега 15 одсто младих сваке године путује ван граница земље, и то углавном – на море. Интересовање за културу приликом обиласка европских градова показује само четири одсто младих. Иако сваки трећи студент жели да макар једну годину студија заврши у иностранству свега је неколико хиљада оних који су то и учинили.

Миња Богетић (25) ће догодине отићи у Мадрид на мастер студије, а до сада је са ранцем на леђима обишла све највеће земље Европе. Већину њених пријатеља на „Фејсбуку“ чине Немци, Аустријанци, Французи, Шпанци, Мађари…

БЕЗ ДИЛЕМЕ – БЕОГРАД ЖИВОТ у Риму кошта пуно, станарина је минимум 350 евра за једну собу. Ноћни живот је такође скуп. Пиво у баровима у центру града је минимум пет евра. Да постоји вага која може да измери стандард једног града, не знам на чију би страну тас превагнуо – београдску или римску. Међутим, уколико бих добио пословну понуду из Београда, не бих се двоумио две секунде да ли да се вратим – каже Марко Ратковић
– Захваљујући интернету остајем у контакту са људима које упознајем на пропутовањима, што је значајно јер када год ми затреба могу код неког од њих да преспавам. Исто је и у обрнутој ситуацији, када се дешавало да млади из Европе буду моји гости – каже Миња.

– Савремене технологије данас обликују свет младих, и мислим да сви постајемо грађани света.

Да се, нарочито у Европи, поставља систем у коме више није битно које је неко националности, вере, а културолошке разлике међу омладином су све мање видљиве.

Са друге стране, последња истраживања показују да је код нас све мање младих који подржавају улазак Србије у Европску унију.

Пре четири месеца ЦеСИД је после једне анкете обнародовао да код грађана старости од 18 до 29 година има више оних који су против чланства – чак њих 41,4 одсто, док је за чланство Србије у Европској унију нешто мање од 40 одсто. Треба ли да забрине или охрабри што је међу младима која више не показују евроентузијазам све више оних који су били у прилици да посете париски Лувр, прошетали Пигалом, убацили новчић у Фонтану жеља у Риму…
СЕЛИДБА ЗБОГ ПОСЛА УЛАЗАК земље у Европску унију приоритет је за шест одсто младих у Србији, показало је истраживање ЦеСИД-а, Центра за нову политику и Фондације „Фридрих Еберт“ из прошле године. Према истом истраживању, највећи број младих напустио би место у којем живе због бољег стандарда, запослења или због породичних разлога.

Марко Ратковић је, као стипендиста регије Лацио, пре шест година отишао у Рим на студије архитектуре.

Из италијанске престонице рапортира – каже разлика између Рима и Београда је огромна, али то нема везе са тим што је Италија чланица ЕУ.

– Као и већина Италијана, не сматрам да живим у ЕУ већ у Италији. Мислим да се у Србији ЕУ генерализује. Није у питању једна земља већ савез 27 чланица. Нису исто Бугарска и Италија, као што нису Шпанија или Немачка. Свака земља има своју историју, своје јунаке, музеје, архитектуру, а по томе се ни Србија не разликује, зар не?

Марко каже да не би улазио у оцене по принципу боље или горе, већ развијене или мање развијене земље.

– Румунија је такође члан ЕУ, али не може баш да се похвали да је развијенија у било ком смислу од Србије или Албаније – каже овај студент. – Моје искуство ми је омогућило да видим колико је прича о ЕУ у Србији изрекламирана из саме Европске уније. Мислим да ЕУ представља велики економски и финансијски пројекат, али да нема културолошки нити идеолошки значај.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!