Србија

У Жичи „принудна управа”

Краљево – Без обзира на високе манастирске зидове Жиче и ћутњу када је реч о унутрашњим црквеним темама, у протеклих неколико дана разне гласине су допирале у народ. Последња је од прексиноћ, па је овим подручјем јуче прострујала прича коју обични људи тумаче и преводе на световни језик, тврдећи да је у овом манастиру дошло до коначне смене игуманије Јелене и постављања, како кажу, неке врсте манастирске „принудне управе”.

О томе шта се збива нема званичних информација јер, како нам је објаснио протосинђел Сава, блиски сарадник владике Јустина, „реч је о унутрашњим, црквеним питањима и владика се о томе неће оглашавати. О неким другим темама можда ускоро. Но, без обзира на то, стање је у манастиру редовно, а узнемирење уносе људи ван цркве због разних својих интереса”.

Ипак, из веома поузданих извора дознајемо да незадовољства монахиња и превирања у манастиру и даље има. Чак, како нам је објашњено, „те појаве утичу на душевно и физичко здравље сестринства од четрдесетак монахиња”. Све је, кажу, кренуло само три, четири месеца по устоличењу владике Јустина на трон епископа жичког, уместо благопочившег владике Хризостома. Он је, негде пред Божић, исказао незадовољство игуманијом жичког манастира Јеленом, која је ту дужност обављала пуне три деценије и овде, поред духовног, оставила и градитељског трага. Епилог тог незадовољства била је смена игуманије, одмах после Божића. Тој одлуци владике Јустина силно су се успротивиле монахиње, па су, који дан касније, Јелену поново „изабрале” за игуманију. Зато су различите информације о тим догађањима од владике и сестринства ишле чак до патријарха Иринеја.

Владика Јустин је онда разговарао са сваком монахињом посебно, а игуманији Јелени понудио останак на дужности, али уз две заменице. Она је то одбила па је владика после Ускрса поново сменио а прексиноћ на њено место поставио монахињу Науму, из једног од овчарско-кабларских манастира, али са три заменице, монахиње из тимочког краја, где је владика Јустин раније био епископ. То је опет наишло на незадовољство сестринства, па се потеже и преиспитивање да ли је владика, сходно Уставу СПЦ, имао право на ту смену јер, наводно, старешине манастира у којима је више од пет монаха или монахиња он без Црквеног суда нема право да смењује.

Незванично смо дознали и да постоје два пресудна разлога за ове промене у Жичи. Прво је игуманији Јелени замерено због раније поднете тужбе редовном суду против Епархије жичке. Била је то, уистину, формална тужба и то је, тврде наши извори, учињено чак из благослов бившег владике Хризостома а и патријарха Иринеја. Епархија је тражила да држава врати зграду где је некад био Црквени суд а сада је Архив у Краљеву. Но, пошто је тај објекат припадао манастиру Жичи, њој је препоручено само да формално тужи Епархију, па је суд и донео одлуку да се тај објекат врати жичком манастиру а не Епархији. То се, кажу, владици није свидело, а посебно чињеница да игуманија Јелена није на време измирила епархијски порез од 4,3 милиона динара, већ је сакупила свега 2,3 милиона. Молила је, наводно, владику Јустина да сачека док новце прикупе, али је уместо разумевања и благослова за кашњење стигла одлука о смени, па се очекује и распоред на ново послушање. Само ње или, својевољно, још једног броја незадовољних монахиња, видеће се.

 
М. Дугалић, Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!