Лидер Грађанске иницијативе СДП Оливер Ивановић подлегао је повредама после упуцавања у Косовској Митровици.
Како незванично сазнајемо, нападачи су највероватније користили ватрено оружје са пригушивачем. Јаке полицијске снаге блокирале су део града у којем се напад догодио.
“Убијена је једна еминентна лићност. Овакво убиство изазива узнемирење, страх и неповољне последице. И поред свега морамо да останемо овде”. казао је директор болнице у Косовској Митровици др Милан Ивановић и додао да је лидер ГИ без знакова живота пребачен у ту установу.
Адвокат Небојша Влајић потврдио је за Танјуг да је лидер Грађанске иницијативе “Слобода, демократија, правда” Оливер Ивановић подлегао повредама, након што је јутрос упуцан у Косовској Митровици.
Како је додао, Ивановић је имао више прострелних рана у горњем делу тела, а лекари су покушали реанимацију, која није успела.
“Обистиниле су се наше најгоре слутње, лекари су објавили у 9.30 да је Оливер Ивановић преминуо. Покушали су реанимацију, ништа није успело. Он има више прострелних рана у горњем делу тела и нажалост са тиме није могао да се избори”, рекао је Влајић Танјугу.
Влајић нема информација о томе како је дошло до трагичног догађаја.
“То се десило испред улаза у његову канцеларију, када је кренуо на посао”, рекао је Влајић.
Оливер Ивановић, политички и хуманитарни лидер Срба с Косова и председник Грађанске иницијативе “Слобода, демократија, правда”, био је и државни секретар за Косово и Метохију у некадашњем Министарству за КиМ.
Кад су владе СРЈ и Србије формирале Координациони центар за Косово и Метохију, постављен за шефа Службе за економски развој и реконструкцију.
Од 2008. налазио се месту државног секретара у Министарству за Косово и Метохију.
Ивановић је од јануара 2014. године заједно са још четворицом Срба био притворен у затвору у Косовској Митровици, где су га теретили за ратни злочин над цивилним становништвом на Косову и Метохији 1999. и 2000. године.
Еулекс је оптужницу подигао у новембру 2014. године, а судење је почело 18. децембра те године.
Августа 2015. Ивановић је започео штрајк глађу због одбијања да га пусте да се брани са слободе, а затим је, због нарушеног здравља, пребачен у болницу у Косовској Митровици.
Ивановић је 21. јануара 2016. године био осуђен на девет година затвора, а та је пресуда затим укинута, да би августа 2017. године кренуло поновљено суђење у том поступку.
Прошле године пуштен је да се брани са слободе.
Ивановићу је, иначе, у јулу 2017. године запаљен аутомобил у Косовској Митровици, а 2005. године под његов службени ауто је подметнута бомба.
Косовска полиција врши увиђај,фото И.Радуловић
Радио је у митровачком транспортном предузећу “ТрансКосово”, фабрици керамичких плочица “Мозаик” и представништву фирме “Хепок” из Мостара. Од 1991. до 1998. био је на челу спортског центра у Косовској Митровици.
На месту заменика генералног директора компаније “Фероникл” из Глоговца провео је период до 2004. године, када је постао директор Националне службе за запошљавање за Косово и Метохију.
Када је 1999. године формирано Српско национално веће Ивановић је постао председник његовог Извршног одбора за северно Косово. Са тог места смењен је 2001. године. Кад су владе СРЈ и Србије формирале Координациони центар за Косово и Метохију, постављен за шефа Службе за економски развој и реконструкцију.
Од 2008. налазио се месту државног секретара у Министарству за Косово и Метохију. Био је члан Социјалдемократске партије која више не постоји. Био је инструктор и међународни карате судија. Био је и председник карате клуба “Трепча”.
Био је ожењен и отац три сина.
Новости.рс