Хроника

УБИСТВО ИНВЕСТИТОРА: Осуђен чак девет пута, а никада није робијао

Убијени грађевински инвеститор Зоран Трифуновић годинама низао бројне кривичне пријаве. Добијао условне казне за дивљу градњу, фалсификовање, наношење повреда…

ГРАЂЕВИНСКИ инвеститор Зоран Трифуновић (59), којег је у недељу у београдском насељу Звездара хицима из пиштоља усмртила пензионерка Стојанка Стојановић, има „богату биографију“ и био је добро познат полицијским, истражним и судским органима у Србији. Наиме, Трифуновићу је само јагодински суд изрекао чак девет пресуда за разна кривична дела, а и у Београду се водио низ поступака против њега.

Како „Новости“ сазнају, инвеститор је осуђен први пут средином деведесетих година, а након тога уследиле су, једна за другом, нове судске одлуке. Пред јагодинским судом оглашен је кривим због клевете, кршења закона о изградњи објеката, неовлашћеног искоришћавања ауторских дела, фалсификовања исправа. Такође, 2013. осуђен је и за наношење лаких телесних повреда, као и због тешког дела против сигурности, односно обезбеђења градилишта. Све изречене санкције су, међутим, биле условне казне затвора у трајању од једне до две године или новчане у износу од 20.000 до 200.000 динара.

Хапшен је и због једног кривичног дела – принуде, као и наношења тешких телесних повреда, а против њега се, такође, водило и неколико поступака, који су у фази предистраге, због кршења закона о изградњи објеката.

У престоници, где је највише пословао, никада није осуђиван, али се зато против њега воде бројне истраге. Конкретно, у београдском Другом основном тужилаштву у току је предистражни поступак за утају пореза. Кривичну пријаву против Трифуновића тужилаштву је поднела полиција и надлежни су радили на додатним проверама и прикупљању доказа за које се теретио инвеститор. У овом тужилаштву, раније су се „обреле“ и неке приватне пријаве против Трифуновића, попут једне за фалсификовање исправа и једне за превару, али се од њих, у међувремену, одустало.

Александра Ђенадић, портпарол Првог основног тужилаштва у Београду, потврдила је за „Новости“ да се и код њих налази неколико кривичних пријава против Трифуновића:

– У нашем тужилаштву постоји пет кривичних пријава против овог инвеститора – каже портпарол. – Све су приватне, односно поднели су их оштећени грађани и све терете инвеститора за недозвољену градњу. Једна од њих, која је из 2016. године, у међувремену је одбачена. Остале четири се још налазе у фази предистраге. Само у једном предмету до сад су саслушани подносиоци пријаве и Трифуновић.

Име Зорана Трифуновића није непознато ни београдском Вишем тужилаштву, у којем се, како незванично сазнајемо, против њега водио поступак из 2009. године за принуду, затим за угрожавање безбедности из 2016, али и за неке преваре. Међутим, у овом тужилаштву у уторак нам је речено да се код њих водио један поступак против Трифуновића, али да је исти још прошле године „уступљен“ Првом тужилаштву на поступање. У Првом тужилаштву то демантују и тврде да је предмет код колега из ВЈТ?!

Реч је о случају из децембра 2009. када се Трифуновићу на терет стављало кривично дело прунуде, односно да је послао батинаше да пребију Кочу и Менку Костоски, из Улице Станка Враза 38, на чији се плац и кућу намерачио и где је хтео да зида вишеспратницу. Медији су тада пренели фрапантно сведочење Менке Костоски:

– Зоран Трифуновић ми је говорио: „Само писни и жива нећеш изаћи напоље“. Све време ме је држао за врат. Престала сам и да вичем. Одвукао ме је до тоалета, закључао, а затим сам чула лупу. Мислила сам да се Београд руши, кад је изненада у двориште, а потом и у нашу кућу, улетело двадесетак маскираних нападача. Претходно су претукли мог супруга Кочу, којем су поломили неколико ребара, а лекари су касније констатовали и благи потрес мозга и повреде бубрега.

Кочина ћерка Емилија објаснила је тада да је повод за напад на њене родитеље био сукоб са Трифуновићем, с којим су склопили уговор о уступању плаца за изградњу зграде.

– Објекат је требало да буде готов у року од годину дана – испричала је Емилија, која у тренутку напада није била код куће. – За то време смо се преселили у Миријево и плаћао нам је кирију, међутим, није ни срушио кућу, а камоли изградио зграду. Звали смо га да га питамо да ли и даље остајемо у Миријеву, да ли ће наставити да нам плаћа кирију, јер ми за то нисмо имали новца. Али нисмо успевали да ступимо у контакт с њим, па смо се вратили у нашу кућу. Тада се он појавио носећи уговор по којем је мој отац суинвеститор, са још две особе и предузећем ДОО „Сава инвест Београд“, чији је власник Трифуновић. По том уговору, који је фалсификован, тата је наводно пристао да узме кредит од 500.000 евра и да стави кућу под хипотеку.

Костоски су онда започели „рат“ и судски поступак са Трифуновићем, након чега су уследиле претње и – батине. На крају је срушио кућу и запосео плац, на којем је изградио вишеспратницу од 590 квадрата.

САМИ УВОДИЛИ СТРУЈУ

КАКО незванично сазнајемо, Зоран Трифуновић је у Јагодини градио неколико објеката које због недостатка новца никада није завршио. У неким његовим зградама чак су и купци станова после усељења морали сами да уводе воду и струју. Многима је дуговао новац и због тога је ретко одлазио у свој град. Јагодинци кажу да је био и власник хотела и ресторана „Шумадија“ у тамошњој Улици кнеза Лазара, али је због дуговања наводно одлучио да то прода.

СИН ПОСЕТИО МАЈКУ

МАРКО Стојановић, чија је мајка Стојанка убила инвеститора Зорана Трифуновића, у уторак је ишао у београдски Централни затвор да је посети:

– Однео сам мами нешто одеће, лекове и воће – објашњава Стојановић. – Она је још у шоку, а и ја сам очајан. Стара је и болесна, а сада је у притвору. Не знам како ће то издржати.

Подсетимо, Стојанка, која се терети за убиство, одбила је да изнесе одбрану пред надлежним тужилаштвом уз тврдњу да није психички и здравствено спремна, а суд јој је одредио притвор до 30 дана због сумње да би, боравком на слободи, могла утицати на сведоке док траје истрага, поновити дело и како не би дошло до већег узнемирења јавности.

Новости.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Investitor? To je pogresna rec za kriminalca, ucenjivaca, prevaranta i lopuzu koji uziva blagoslov i zastitu drzave dok vrsi radnje koje zakon uveliko tolerise, a sudovi ih retko resavalu u korist prevarenih gradjana. Korupcija i bezvlasce su gradjane doveli do ocajanja i naveli ih na samoodbranu, tj. na dela koja nikada ne bi cinili da nisu bili maltrtirani i svedeni na nivo roblja u Srbskom pravoudnom sistemu. Vlast podrzava i raspiruje korupciju i pljacku gradjana. Vlast je odgovorna.

  2. Већ дуго Србија је земља спрдње са грађанима. Пензије се смањују мимо закона, територија државе, предузећа бање, воде, ваздух се крчме странцима као бакалук на пијаци, људима је укинуто здравство кроз саботажу услуга, са Уставом се Председник државе јавно спрда, један исти стан се истовремено прода тројици-четворици купаца, лажне дипломе и још лажније докторске титуле су на све стране, војска је сведена на десетак хиљада војника а министар им није ни служио војску, а цела Влада заједно са председником тешко да ни заједно скупила 20 година радног стажа, док неки немају ни један једини дан!
    Држава је спала на ништа, и грађани, схватили да су на Дивљем западу, опасују пиштоље и бране голе животе.

  3. Само тако. Кад нема државе народ мора сам да се брани. Па знамо и ми да пуцамо и да пребијамо. Нас је више и ми побеђујемо. Ускоро, кад падне ова издајничка и злочиначка клика са власти, ова храбра жена ће бити ослобођена јер је показала осталима шта треба радити. БРАВО.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!