Србија

Уцене, захтеви и услови које ЕУ (читај Немачка) тражи да Србија испуни не би испунила ниједна земља на свету јер би се самоукинула!

Од пуне примене бриселских договора зависи када ће Европска унија отворити прва поглавља у преговорима са Србијом. Према сазнањима Блица, ЕУ има укупно осам захтева од Београда када је реч о Косову.

Очекују да се заврши израда нацрта статута Заједнице српских општина. Такође, траже да Београд спроведе све што је договорено с Приштином на пољу телекомуникација, енергетике, изградње сталних административних прелаза.

Међу захтевима су и блокирање илегалних прелаза, прихватање косовских докумената на прелазима с иностранством, пуно укључивање Косова у регионалну сарадњу. Ту спада и регулисање Парка мира у северној Косовској Митровици, којем се противи Приштина.

Незадовољни

Властима у Београду је из ЕУ поручено да европски партнери нису задовољни степеном примене договора из Брисела. Иако су ови услови изнова поновљени српским властима, познати су и одраније.

Прво о Косову
Пуно испуњавање Бриселског споразума посебно је важно Немачкој.
Услови
1. Нацрт статута Заједнице српских општина
2. Примена договора о телефонији – позивни број за Косово
3. Примена постигнутих договора о енергетици
4. Изградња сталних прелаза између Србије и Косова
5. Блокирање илегалних прелаза “због шверца”
6. Прихватање пасоша Косова на границама Србије
7. Учешће Приштине у свим облицима сарадње у региону
8. Регулисање Парка мира у северној Митровици
Власти у Берлину и влада канцеларке Ангеле Меркел и парламентарци из Бундестага, сматрају да у преговорима ЕУ и Србије прво треба да се отвори поглавље 35, које се тиче Косова. За отварање тог поглавља је, међутим, неопходно да се примењују до сада постигнути договори из дијалога Београда и Приштине у Бриселу.

Комесар за проширење ЕУ Јоханес Хан казао је да, иако Косово још нема владу, постоје ствари које Београд може сам да уради.

Чекајући Приштину
– Ваша влада добро зна шта треба и шта може да се уради и могу само да апелујем да се то уради и, у зависности од нивоа примене, ми ћемо наставити процес – изјавио је Хан приликом недавне посете Србији.

Западне званичнике изгледа да мало брине то што дијалог већ пола године стоји јер Косово нема нову владу.

Одмах после мартовских избора у Србији, премијер Александар Вучић и шеф дипломатије Ивица Дачић су рекли да желе да се дијалог с Приштином настави што пре. Међутим, на Косову је у току пролећа била кампања за парламентарне изборе, на којима се гласало у јуну, а од тада до данас тамошње странке нису у стању да се договоре о новој владајућој коалицији.

Према последњим информацијама, конституисање скупштине Косова требало би да буде завршено до краја недеље. У том року ће се ДПК Хашима Тачија и ДСК Исе Мустафе договорити о програму и саставу владе. Мустафа и Тачи још преговарају ко ће од њих двојице бити премијер.

 

блиц.рс/Ж. Ј.-Н. Т.

фото: Фонет/АП

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!