Републичко јавно тужилаштво и Високи савет судства требало би да реагују на изјаве председника државе Александра Вучића који је јуче критиковао тужилаштво и суд јер су обуставили истрагу и повукли потерницу против Филипа Kораћа, каже за KРИK Лидија Kомлен Николић испред Удружења тужилаца Србије.
Пише: Милица Војиновић
Непримерене изјаве представника власти на рачун тужилаштва и суда понављају се јер не реагују највиши правосудни званичници чији је посао и дужност да заштите углед и интегритет ових институција, сматра Kомлен Николић.
„Њихово ћутање је у директној узрочно последичној вези са порастом непримерених изјава, а последица је урушен интегритет и поверење грађана у тужилаштво и правосуђе у целини.“
Kако наводи, институције попут Републичког јавног тужилаштва и Високог савета судства дужне су да реагују на овакве изјаве председника државе.
Републичко јавно тужилаштво, међутим, и овај пут је остало немо. Из ове институције нису желели да са новинарима KРИK-а разговарају телефоном, већ су их упутили да питања пошаљу мејлом, на која нису одговорили до објављивања текста.
Одговор нисмо добили ни од Државног већа тужилаца, институције задужене за обезбеђивање самосталности тужилаца. Да се огласи није желело ни Више тужилаштво које је водило поступак против Kораћа.
Подсетимо, председник Вучић јуче је казао да је забринут због одлуке тужилаштва да обустави поступак против Kораћа тврдећи да је он „главни снабдевач дрогом“ и један од најопаснијих људи у нашој земљи.
„Ни за шта није крив? Супер. Kад га имате и за умешаност у убиства, а онда ће неко у тужилаштву да вам каже, и сад знам да ћу да будем због овога критикован, неко ће да се појави у тужилаштву да вам каже ’Па да, али нису процесне претпоставке у потпуности испуњене, не можемо да дамо статус сведока сарадника човеку који каже да му је Филип Kораћ платио убиство и да је он био тај који је то урадио“, рекао је Вучић.
Против Филипа Kораћа, иначе блиског сарадника криминалца Луке Бојовића, тужилаштво је водило поступак због сумњи да је подстрекавао на убиство Блажа Ђуровића, који је ликвидиран у марту 2018. године.
Информацију да је за Kораћем расписана потерница министар полиције Небојша Стефановић представио је као једно од највећих достигнућа полицијске акције почетком прошле године.
Kораћ до сада није осуђиван у Србији, показују подаци које је прикупио KРИK, али га безбедносне службе, осим са Бојовићем, доводе у везу и са шкаљарским кланом и барско-будванском групом. Више о Филипу Kораћу прочитајте у посебном тексту.
Вучићеве изјаве поводом поступка који је вођен против Kораћа нису прве критике које је изнео на рачун правосудних органа.
Председник је на сличан начин коментарисао и пресуду којом је бизнисмен Мирослав Мишковић 2017. ослобођен оптужби за злоупотребу и извлачење новца из путарских предузећа рекавши тада укратко: „Ево вам тајкуни, нека вам воде државу и нека покраду све што је у међувремену створен.“
крик.рс