* Инвестиције Тениса три пута мање од најављиваних, уместо 300 милиона евра, 100 милиона, од чега ће држава платити до 20 милиона евра, плус могуће пореске олакшице
Фебруара прошле године приликом састанка са тада премијером Александром Вучићем власник највеће немачке месне индустрије Клеменс Тенис најавио је улагање у Србију од 300 милиона евра.
Међутим, судећи према уговору у који је Данас имао увид, али за који још не знамо да ли је потписан, предвиђена је три пута мања инвестиција – од 100 милиона евра.
Толико је према оквирном уговору између Владе Србије и Тенис инвеста, до ког смо дошли, предвиђено да Тенис уложи у пет фарми, на пет локација у Банату, где би у наредних пет година било узгајано 350.000 свиња.
Потписивање уговора са немачким произвођачем меса Тенисом најављивано је за јун 2016, међутим, да ли је он потписан питање је које је за јавност до данас остало без одговора. Према нашим сазнањима, Влада је у мају ове године овластила министра привреде Горана Кнежевића да тај уговор потпише, међутим у телефонском разговору Кнежевић нам је рекао да он то није урадио.
– Нисам потписао уговор – рекао је – не знам уопште шта ме питате.
На поновљено питање да ли је он требало да потпише уговор са Тенисом у име Владе и да ли је то учинио, Кнежевић је рекао “зашто бисмо потписивали уговор. Мислите ли да смо потписали уговор са сваким од 5.000 инвеститора који су дошли у Србију?”.
– Уосталом питали сте ме да ли сам потписао, нисам – завршио је Кнежевић.
Уговор са Тенисом, међутим, најавио је, још приликом посете Клеменса Тениса, Александар Вучић, и то за јун 2016. Премијер је у неколико наврата говорио о великој инвестицији Тениса, на конференцији у фебруару прошле године рекао је како би Тенис “у почетку производио 700.000 до 800.000 свиња, а наредних година дошли би до цифре од четири милиона”.
Међутим, према оквирном уговору направљеном маја ове године, у ком се, на 23 стране на енглеском и српском, инвеститор Тенис и Република Србија обавезују на сарадњу, одобрава се инвестиција која “подразумева пројектовање, изградњу и управљање са пет свињских фарми где ће свака имати 70.000 свиња са најмање 2.500 крмача по фарми годишње (укупно 350.000 свиња на свих пет фарми)”. Између осталог, наводи се да ће свака фарма имати површину између 15 и 25 хектара.
У уговору се истиче како обе уговорне стране сматрају да “ће ова инвестиција допринети конкурентности Србије у пољу производње и извоза свињског меса, као и повећању реализације потенцијала пољопривреде”.
Према овом уговору, Србија Тенису одобрава изнајмљивање државног обрадивог земљишта, “груписаног у пет одвојених локација за узгој јечма, пшенице, кукуруза, соје и других житарица, а све у складу са важећим прописима и уговорима о закупу”. Уговор о закупу, са чим је јавност упозната, односи се на период од 30 година, мада се то конкретно у уговору нигде не помиње.
У уговору се даље наводи да инвеститор очекује државни подстицај у износу од 20 одсто укупних капиталних издатака по једном моделу (једна фарма и једна локација), у сваком случају не више од четири милиона евра по једној фарми.
Уговором је регулисано и да инвеститор осим поменутих подстицаја нема права да тражи друге врсте субвенција, искључујући пореске олакшице, али и да он финансира цео пројекат. С друге стране, држава Србија се обавезује да ће обезбедити грађевинско земљиште без накнаде.
Оно са чиме је последњих дана јавност упозната јесте број локација које је Тенис за почетак тражио у закуп, мада се до пре две недеље ни о томе ништа није знало. У овом уговору наводи се тих конкретних пет локација, али и датум почетка закупа за сваку од њих. Тако је, према овом уговору, почетак закупа за земљиште у Зрењанину (које је јула одобрено) планиран за новембар 2017, почетак закупа за Кикинду (такође одобрен) за новембар 2018, закуп земљишта у Сечњу предвиђен је за новембар 2019, Вршац у новембру 2020. и на крају Пландиште, где је план да се у закуп уђе новембра 2021.
Очигледно је да су рокови померени, јер иако је Комисија која одобрава закупе већ одобрила закупе у Зрењанину и Кикинди (у Сечњу је у току одобравање), Тенис у Зрењанин не долази овог новембра већ је инвестирање одложено за две године.
– Фирма Тенис инвест је померила рокове за започињање радова па ће земљиште до тада бити давано у закуп. Они улазе у посед од 2019. и најавили су инвестирање од 21 милиона евра, речено је пре десетак дана на седници Градског већа у Зрењанину.
У уговору се говори о две фазе пројекта, у првој, према овом уговору, планирана је изградња три фарме, а у другој преостале две. Међутим, уговор омогућава Тенису да једнострано одустане од фазе два најкасније до 30. септембра 2019, уз писмено обавештење друге стране. Уколико то не учини, мора да настави са фазом два.
Овим документом предвиђена је и могућност раскида уговора са Тенисом и то у случају да се неколико услова не испуни у наредних месец дана, тачније до 31. децембра 2017. Да се то не би десило, до краја ове године, Тенис и Министарство привреде морају да потпишу уговор о државној помоћи за прву фазу, предуговор о закупу за локације број 1, 2 и 3 са утврђеном закупнином, инвеститор треба да закључи уговор о преносу својине за земљиште које је потребно за изградњу фарме у Зрењанину као и да се постигне писани споразум о земљишту које је потребно за фарме у Кикинди и Сечњу.
Реализација прве фазе, према овом уговору, подразумева да инвеститор започне пољопривредне радове на прве три локације, аплицира за грађевинске дозволе и добије употребне, инвестира у њих и закључи уговор о преносу за земљиште које је потребно за изградњу друге и треће фарме.
У исто време, друга уговорна страна, Република Србија се обавезује да ће поштовати Уговор о државној помоћи, да ће олакшати инвеститору добијање грађевинских и употребних дозвола, али и да ће да “уложи напоре да обавезна вакцинација против свињске куге буде укинута до 31. децембра 2022, при чему овај период може бити продужен, у зависности од здравствених и хигијенских околности, тржишних услова и других фактора”.
У тексту уговора се даље наводи и да “пропуст РС да укине обавезу вакцинисања свиња против куге не представља повреду овог уговора”.
У делу уговора који се односи на промену контроле се наводи да је током извршења пројекта инвеститор дужан да обавести писменим путем државу Србију у случају промене контроле најмање месец дана пре него што се промена деси. “Инвеститор неће имати право да изврши нити дозволи било коју радњу или пропуст без претходне писане сагласности РС ако би таква радња или пропуст за последицу имали, посредно или непосредно, ситуацију да различита лица контролишу, на било који начин, различите сегменте једног модула, или различите модуле”, наводи се у уговору који је сачињен у четири примерка, на два језика и где ће у случају да буде неслагања преовладати српска верзија.
Тенис ће моћи да се пријави за сва пореска ослобођења и друге пореске олакшице, уколико се испуне сви услови и испоштују све процедуре предвиђене прописима, али је овим уговором обавезан да се у периоду од 10 година од закључења уговора не пријављује и не користи било које друге подстицаје.
О томе да ли је потписан уговор са Тенисом и детаљима овог уговора покушали смо да добијемо одговоре од министарстава привреде и пољопривреде, али и Владе Србије, међутим одговори још нису стигли.
Будућа улагања – још пет фарми
У делу уговора који се односи на будућа улагања, истиче се да ће обе уговорне стране наставити да разговарају и “овим путем се обавезују да преговарају у доброј вери и под условом да постигну договор потпишу обавезујући уговор којим ће се регулисати услови под којима би инвеститор извршио улагање у још пет модула (који се састоје од пољопривредног земљишта и фарми са карактеристикама које одговарају модулима) и у кланицу (нову или куповину постојеће) са кланичним капацитетима до 700.000 свиња и обимом продаје до 750.000 тона меса и месних производа”.
Тенис је поднео захтев за земљиште:
Зрењанин, почетак закупа новембар 2017.
Кикинда, почетак закупа новембар 2018.
Сечањ, почетак закупа новембар 2019.
Вршац, почетак закупа новембар 2020.
Пландиште, почетак закупа новембар 2021.
Пише: Љиљана Буквић, Данас.рс