Милиони људи у Србији, Албанији, Македонији, Бугарској и Румунији имају депозите у банкама у грчком власништву, које би могли бити у проблемима, наводи Ројтерс
У Србији, четири банке у грчком власништву (Алфа банка, Еуробанка ЕФГ, Пиреус и Војвођанска банка) држе средства вредна око четити милијарде долара, односно 14 одсто укупних банкарских средстава.
У писаном одговору на питања Ројтерса, Национална банка Србије (НБС) навела је да помно прати пословање четири банке у грчком власништву, пре свега њихову ликвидност, односе са матичним групацијама и догађаје на међународном тржишту повезана са грчким банкама и њиховим филијалама.
НБС наводи да у дневним извештајима које јој банке подносе није приметан одлив средстава у матичне банке нити значајан одлив депозита. НБС напомиње да подружнице грчких банака у Србији нису класичне филијале већ одвојени правни субјекти и да постоје строги прописи који ограничавају пребацивање капитала из тих банака у матичне.
„Централна банка ће наставити да мотри на банке у грчком власништву и, ако то буде неопходно, предузеће мере у оквиру свог мандата да спречи евентуалне негативне ефекте по српски банкарски сектор“, наводи се у одговору НБС.
Званичници Албаније, Бугарске, Македоније, Румуније и Србије наводе да је капитал у локалним банкама у грчком власништву заштићен, па би те банке преживеле чак и у случају колапса матичних банака.
Званичници, међутим, не могу да спрече депоненте да не повуку своја средства у случају да криза у Грчкој изазове ширу панику.
„Није добро када имате пожар у суседству“, наводи председник асоцијације банака у Бугарској Левон Хампарцумијан.
Банке у грчком власништву чине петину бугарског банкарског сектора, а бугарска централна банка предузела је кораке да заштити њихову ликвидност, укључујући подизање нивоа обавезних депозита код централне банке и смањење изложености матичним банкама.
„Бугарски банкарски сектор је у одличном стању. Не видим ризике по банке у грчком власништву, које послују под строгим надзором централне банке. Ситуација је доста другачија него 2008. и те банке се више не ослањају на матичне, већ на сопствене депозите и немају проблема са ликвидношћу, нису одобравале кредите грчким предузећима“, рекао је главни економиста Уникредит Булбанк Љубомир Митов.
У Румунији послују четири банке у грчком власништву, које су добро капитализоване и стабилне, навела је румунска централна банка. У Албанији послују три банке у грчком власништву, а у Македонији две, које држе више од 20 одсто укупних средстава у банкарском сектору.
Танјуг