Угрожавање независности
Члан 305.
Ко на противуставан начин покуша да доведе Србију или СЦГ у положај потчињености или зависности према некој другој држави, казниће се затвором од три до петнаест година.
Признавање капитулације или окупације
Члан 306.
Грађанин Србије који потпише или призна капитулацију или прихвати или призна окупацију Србије, СЦГ или појединог њеног дела, казниће се затвором најмање десет година.
Угрожавање територијалне целине
Члан 307.
(1) Ко силом или на други противуставан на ин покуша да отцепи неки део територије Србије или СЦГ или да део те територије припоји другој држави,казниће се затвором од три до петнаест година.
(2) Ко силом или на други противуставан на ин покуша да измени границе између држава чланица СЦГ, казниће се затвором од две до дванаест година.
Председница Друштва судија Србије и судија Апелационог суда у Београду Драгана Бољевић оценила је данас да је најава укидања судова Србије на Косову преседан који је у супротности са Уставом, и додала да се, међутим, сви праве да га не примећују.
„Не може се владавина права градити противуставним понашањем. Када држава на основу споразума који је политички а не правни акт, повуче своје органе власти са своје територије, то је фактички одрицање од суверенитета“, рекла је Бољевић.
Она је објаснила власт да је у реформи правосуђа имала чист пенал, али је промашила читав гол.
„Нажалост, пропуштена је прилика да одговарају кривци за крах реформе правосуђа, а тиме је послата порука да се свака кривица опрашта ако сте послушни, страх судија је још већи, политички притисци су настављени, могућности утицаја извршне власти на правосуђе нису искључене, него су додате још и нове“, рекла је Драгана Бољевић у интервјуу агенцији Бета.
Додала је да се судије и даље бирају произвољно, па се у више судове бирају судије које су тек 2010. године први пут изабране, док одличне судије са судијским стажом од 15 година и дуже остају у запећку јер немају политичку везу.
Драгана Бољевић је као позитивне промене навела нову мрежу судова, јер ће она грађанима омогућити да лакше остваре правну заштиту и растерећење апелационих судова у кривичној материји поверавањем „мале апелације“ вишим судовима.
„Позитивно је и продужавање рока застарелости за дисциплински прекршај, као и враћање нереизабраних судија и тужилаца“, рекла је Драгана Бољевић.
Истакла је да је нова Влада Србије имала широк консензус за реформу правосуђа и ентузијазам и помоћ струковних удружења, али је прешла преко захтева да се обезбеде законски услови да за крах реформе одговарају и претходни и садасњи чланови Високог савета судства (ВСС) и Државног већа тужилаца (ДВТ), одакле се морало кренути, а на шта су указали и експерти ЕУ.
„Не само струковна удружења него и већина судова и тужилаштава, у анкети коју је спровело Министарство правде у марту 2013. године, изјаснила се за одговорност цланова ВСС и ДВТ, али су у Министарству правде, када су видели резултат изјашњавања, прокоментарисали да судије и тужиоци заправо нису разумели питање и са тим се стало“,
рекла је Бољевићева.
Она је рекла да је недовољна независност судства и недовољан квалитет правне застите основни проблем у судству. Истакла је да се инсистирањем на неефикасности као на основном проблему судства оправдавају захтеви политике да судство ради као фабрика – брже и више, а заправо се скрива одговорност државе за услове у којима оно функционише и судство проглашава кривим за системске проблеме, а чим је криво, подложно је утицајима и манипулацијама.
„Свако греши када ради брзо, па и судија, а када прави грешке зна да је мета за одстрел и онда не таласа, а тиме губи независност и непристрасност“, навела је Драгана Бољевић.
Бета