На десетинима хиљада Украјинаца, као на лабораторисјким мишевима, тестирају своје лекове светски фармацеутски гиганти. Неке то спасе, други не преживе…
Галина Соколова није више могла ни да хода.
Метастазе су се шириле све више. И тако сам пристала…, изјавила је она ових дана за светске медије које је занимало како је Украјина постала тако привлачна за тестирање лекова светских фармацеутских компанија.
Она је једна од 35 хиљада украјинских грађана који сваке године дају сагласност да постану лабораторијски мишеви. Њима једина шансе да покушају да се излече јесте да буду укључени у програм тестирања лекова фармацеутских фирми које за то у овој земљи имају идеалне услове.
Годишњицу почетка тестирања новог лека на мени прославила сам на скијама. Украјински лекари нису могли да верују да је то могуће, прича са смехом Галина која је победила рак. Првобитна прогноза је била фатална: немá јој лека, неизбежна релативно брза смрт…
За такве се каже нулти пацијенти. Годишње се на њима испитује око 250 нерегистрованих лекова, већином европских и америчких производјача као што су ГлаксоСмитКлајн (ГлаxоСмитхКлине), Пфицер (Пфизер), Хофман (Хофманн), Ла Рош (Роцхе), Бајер (Баyер)… Сагласност са тестирањем дају превасходно пацијенти који се сматрају за неизлечиве.
То је огроман ризик али, такодје, и шанса да се преживи. И сами представници фармацеустких фирми признају да се догађа да се пробе лекова заврше смрћу пацијената. Један од таквих случајева истражује полиција.
Адвокат породице пацијента, Никола Месинов је уверен да је управо нови лек убио његовог клијента. Добио је лек инфузијом, увече му је било добро, ујутро је већ био мртав. Нема спора да је то последица овог неиспробаног лека, тврди он.
Украјина је дословно огромна лабораторија зе тестирање лекова. Услови за то овде су идеални. Ту је читава армија теско болесних, који су најчешће на граници очајања. Квалитетно лечење је њима недоступно, немају за то новца. Немају ни знања ни познанстава како би дошли до модерног лечења које је у овој земљи приступачно само најбогатијима и најмоћнијима.
А онда се ту појави фармацеутска фирма с препаратом који (можда) има чудотворно дејство. Фирме, за разлику од својих матичних земаља, не морају у Украјини ништа платити пацијентима за тестирање лекова. И тако му могу давати лекове за које нико није сигуран како ће деловати. Могу лечити, али могу и убијати…
Званичне инстанце Украјине одбацују оптужбе да је земља постала фарма-лабораторија за богате земље.
То је мит. Највише експеримента на људима се изводи у САД, тврди Анатолиј Морозов из државног фармацеутског центра. Признаје, ипак, да осигурање пацијената, који се подвргавају тестовима, заштита њихових права и здравља, далеко су од америчке праксе. Штавише, украјинска држава се обавезала да ни у каквом исходу тестирања, чак и када се заврши смррћу, неће тужити компанију која их је изводила.
Галина Соколова добила је за то што је допустила да се на њој искуша нови лек, само лечење. И то јој се посрећило и спасило живот. Али, нису сви, нажалост, те среће…
Балкан Магазин