Украјина може постати уточиште за стотине хиљада Рома из Европске заједнице. Земља је преузела на себе обавезу да их прихвати у оквиру придруживања ЕУ. Одговарајући декрет украјински председник Виктор Јанукович је потписао још у априлу, а сад истиче период од пола године који је шеф државе одредио за израду специјалне концепције пресељења Рома и њихове социјалне адаптације у Украјини.
Детаље у вези с пресељењем Рома стране ће вероватно размотрити у новембру – на самиту Источног партнерства у Виљнусу. Управо на овом састанку може бити потписан споразум о придруживању Украјине ЕУ. Жељени корак у сусрет Европи доноси, разуме се, и нове обавезе. Једна од њих је гостољубиво прихватање Рома из Старог света.
„Ромско питање“ никад није било једноставно за Европу, али је „кост у грлу“ постало након придруживања Румуније и Бугарске ЕУ у јануару 2007. године. Овај догађај су неки тада назвали „коначним падом Берлинског зида“. Међутим, чини се да се сад ни Немачка, ни Француска не радују оваквом „паду“. Роми, претежно из Румуније и с Косова, још увек се нису интегрисали у европско друштво. Ромски табори и даље лутају и живе од социјалне помоћи која им се исплаћује „из новчаника“ пореских обвезника.
Украјинске власти су уверене да је проблем у дискриминацији Рома. И спремне су да понуде свој програм који ће обезбедити једнаке могућности за учествовање Рома у социјално-економском и културном животу државе, истиче посланик Врховне раде, члан Партије региона Владимир Олејник:
– Треба деловати правним путем: то и усвајање одговарајућих закона и захтевање спровођења одговарајућих закона у Украјини у погледу оних који овамо долазе. Али, такође треба тесно сарађивати с нашим колегама у ЕУ.
Али, да ли ће бити стварне користи од такве међусобне сарадње? У Европској унији нема јединственог мишљења о теми Рома. На пример, у Француској се разматрање овог питања на нивоу министара владе ових дана завршило скандалом. Министар унутрашњих послова је предложио да се Роми иселе из земље због чега су га оштро критиковале неке колеге. Зато се испоставило да је на страни министра унутрашњих послова већина Француза. По подацима најновијих анкета мере које је он предложио подржава три четвртине становника земље. Европљани су спремни да из буџета потроше више милијарди евра за пресељење Рома. Сличан програм већ успешно реализују Немачка, Аустрија, Швајцарска и Данска. Али, зашто је Украјини потребно да прими све ове имигранте? Тешко да се ово може објаснити само тежњом да буде ближе Европи, сматра директор Руско-украјинској информационог центра Олег Бондренко:
– Шта мислите, ко ће добити дивиденде од овога? Очигледно, присталице расистичке странке „Слобода“ који ће говорити да Украјина постаје корзо за све. Уопште, постоји читава стратегија за претварање Олега Тјагнибока у главног конкурента Јануковича на председничким изборима у марту 2015. године. На овој технологији ради Јануковичева администрација и јасно је да у сваком случају Јанукович на тим изборима побеђује Тјагнибока.
Ни Тимошенко, ни Кличко неће моћи да учествују на овим изборима тако да видљиво јачање националиста иде у прилог председнику Украјине, истакао је стручњак подсетивши да је радикално-националистичка партија „Слобода“ Тјагнибока већ добила 37 места у Врховној ради у току последњих парламентарних избора. Испоставља се да су Роми потребни Украјини. У крајњој мери, потребни су њеном председнику.
Ана Хрустаљова,
исламизација Русији потковица лети у срце
ovi su manje normalni od nas…
NE MOGU IM OPROSTITI STO SU POBILI PSE ZBOG FUDBALA!
Pa zar to nije etnicko ciscenje?
znaci uskoro ukrajina ostaje bez sahtova, stubova za dalekovode, telefonskih kablova,zeljeznickih zina …