Покушај пуча против украјинског председника Володимира Зеленског је права позадина „чистки“ које је Зеленски изненада спровео у врху и структурама безбедносног апарата и тужилаштва под оптужбом да су одаване државне и војне тајне руској страни, пише данас италијански лист Република (La Repubblica).
У питању је био и „са Москвом усаглашени план безбедносног апарата за корениту промену власти у Кијеву и уклањање Зеленског с врха државе“, додаје римски дневник.
Многи медији у Европској унији су с пажњом пропратили вести да је Зеленски сменио шефа украјинске службе безбедности, свог дугогодишњег пријатеља Ивана Баканова, као и државну тужитељку Ирвну Венедиктову.
Француски лист Монд (Ле Монде) такође јавља да је украјински председник „покренуо лов на ‘колаборационисте и издајнике’ који су оптужени да у најмању руку нису знали за колаборацију и високу издају својих потчињених у корист руског инвазора“, што је сад „ојачало положај ‘сиве еминенције’ у Кијеву Андрија Јермака, шефа кабинета украјинског председника“.
Шпански дневник Паис (Ел Паис) јавља из Кијева да је „Дамоклов мач висио изнад главе смењеног шефа безбедности Баканова још од почетка руске офанзиве, а Зеленски је потпуно изгубио поверење у њега кад је украјински град Херсон пао у руске руке, а украјинске снаге нису биле у стању да процене и одупру се руском продору“.
Зеленски је, додаје мадридски дневник, већ раније сменио неке кључне генерале на командним положајима и врху војне обавештајне службе.
Да би општи заплет у Украјини био још замршенији говори и, наводи Паис, прави политички земљотрес који је у Кијеву изазвала америчка сенаторка Викторија Спарц, затраживши у писму председнику Џозефу Бајдену да се истраже могуће импликације моћног шефа кабинета и човека од највећег поверења Зеленског, Андрија Јермака, због наводне повезаности с Москвом.
Америчка конгресменка је у писму Бајдену тврдила да је Јермак дотурао информације Белорусији, што су одбацили украјинско Министарство иностраних послова и владајућа Демократска странка.
Зеленски је 9. јула опозвао и сменио и украјинске амбасадоре у Немачкој, Мађарској, Чешкој, Норвешкој и Индији.