У историји цивилне авијације неколико пута су се путнички авиони нашли на нишану, често случајно. Последњи такав инцидент се догодио 2001. године, када је свих 78 путника и чланова посаде погинуло јер су украјинске снаге случајно, током војне вежбе, ракетом „С-200“ погодиле руски путнички авион који је летео на релацији Тел Авив-Новосибирск, након чега се летелица у пламену срушила у Црно море.
Први случај обарања путничког авиона забележен је 1955. године, када су седам чланова посаде и 51 путник погинули након што је авион компаније „Ел Ал“ на линији Беч – Тел Авив преко Истанбула погођен у бугарском ваздушном простору.
А 1973. године оборен је либијски „боинг 727“ док је летео из Триполија за Каиро преко Бенгазија, у израелском ваздушном простору. Преживело је пет од укупно 113 особа.
Статистика бележи обарање и два путничка авиона корејске авио-компаније и једног иранске. Први је 20. априла 1978.године скренуо са курса на релацији Париз – Сеул и залутао у тадашњи Совјетски Савез. Нападнут је у ваздуху. Погинула су два од 97 путника, а затим се летелица принудно спустила на залеђено језеро.
Авион исте авио-компаније, 1. септембра 1983. године, оборила је најмање једна совјетска ракета ваздух-ваздух, пошто је, такође грешком, ушао у ваздушни простор СССР. Погинуло је свих 240 путника и чланова посаде. Последњи до сада забележен случај, догодио се 3. јула 1988. године: авион иранске авио-компаније оборила је ракета земља-ваздух испаљена са америчког војног брода „Ју-Ес-Ес Винсенс“. Погинула су 274 путника и 16 чланова посаде.
Године 1993, три грузијска авиона компаније „Трансер“ обориле су, у одвојеним инцидентима, ракете у Сухумију, у Абхазији, при чему је погинуло укупно 136 људи.
Новости