“Српској пољопривреди недостаје вишегодишњи буџет како би се тај сектор подигао и достигао ниво Европске уније, Томе би могли да помогну национални и страни фондови, изјавио је Александар Богуновић из Удружења за прехрамбену индустрију ПКС.
Богуновић је на 16. Српском економском самиту, који организује ТГИ Гроуп Интернатионал, истакао да је у Европској унији политика пољопривреде једина политика која је међу свим чланицама усклађена 100 одсто, с тим да постоји могућност, у складу са специфичностима држава, да се она коригује у одређеном делу.
Богуновић је додао да Србија није успела да обезбеди адекватна буџетска средстава за подизање сектора пољопривреде на одређени ниво и да до периода учлањења у ЕУ Србија мора да га достигне.
– Национални и страни фондови треба да послуже да се то уради, јер нема интереса да Србија уђе у ЕУ са оваквим сектором пољопривреде, пошто ће он нестати – рекао је Богуновић.
Како је додао требало би више пажње да се посвети инвестиционом циклусу пољопривреде, јер су мере дефинисане.
– Чини ми се да је оквир у којем се то дешава није адекватан због мањка буџетких средстава и недостатка вишегодишњег буџета – рекао је Богуновић.
Аграрна политика запостављена
На другој страни Миладин Шеварлић се критички осврнуо на аграрну политику, тврдећи да је потпуно запостављена, и да никада до сада није био мањи аграрни буџет.
Он је истакао да је такође велика неискоришћеност претприступних фондова ЕУ, као и да свака власт аграрну политику почиње испочетка. Компанија Леони АГ је један од глобалних лидера у производњи кабловских инсталација за аутомобилску индустрију, и у 2015. години запошљавала је око 75.000 радника у 92 производна погона.
Седиште компаније Леони је у Нирнбергу у Немачкој, а послује у више од 32 земље широм света. Имала је промет од 4,5 милијарде евра, са профитом од 77,3 милиона евра.
У Србији послује од 2009. године а имају погоне у Прокупљу и Дољевцу.
Танјуг,Вестиолине